Türkiye’de ekoturizm

Ekoturizm çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir tatil şeklidir. Turizm pazarında, doğaya dayalı turizm olarak tarif edilen ekoturizm, sürdürülebilir kalkınma aracı olarak görülmektedir.

Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES (The International Ecotourism Society) ekoturizmi şöyle tarif etmektedir: “Ekoturizm genellikle küçük gruplar halinde yapılır. Konaklama ve yeme içme türü hizmetler çoğunlukla yerel düzeydeki küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından verilir.” Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin tanımına göre ise ekoturizm, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğal alanlara çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir. Ekoturizm kapsamında, yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizmi, yabanıl turizm, macera turizmi, kültürel turizm gibi terimler kullanılmaktadır.

Ekoturizm, genellikle küçük gruplar halinde, ailelerin işlettiği küçük tesislerde, geleneksel mimarinin ve yerel kaynakların kullanımını hedef almakta. Ekoturizm amacına uygun gerçekleştirildiği taktirde, hassas ekosistemlerin korunması ve bu bölgelerin içersinde ve çevresinde yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik gelişmesi için kaynak yaratabilen bir araç. Önemli ekoturizm potansiyeli olan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki köylerde yaşayan halkın yoksulluğu göz önüne alındığında, ekoturizmin sosyal sınıflar arasındaki dengesizliği azaltabilecek bir etken olduğu anlaşılabilir.

Ekoturizm, anlamı altında yatan değerler; çevre ve doğal yaşam, insan, yerel kültür ve sürdürülebilirliktir. Bu değerler birbiri ile bağlantılı ve herbirinin eşit değerdedir. Diğer bir anlamda yenilenebilir temiz enerji kullanımı ve enerji verimliliği, doğal, organik ve yöresel gıda, doğa dostu temizlik, doğa dostu mimari ve atıkların geri kazanımı önemli olan kriterlerdir ekotuizmde. Ülkemizde bunların tamamını bulabileceğiniz yerler henüz çok az. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin tahminlerine göre ülkemiz, 2015’e kadar yüzde 10,2’ye varan yıllık büyüme ile turizmde en hızlı gelişen ülke olacak. Doğal değerlere olduğu kadar kültürel değerlere de önem veren ekoturizm, bu gelişimle beraber önemi bir rol üstlenip, doğal tahribat ve kültürel erozyonu yavaşlatmaya katkıda bulunabilir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye genelinde çevre dostu kriterlerine uyan tesislere yeşil yıldız uygulamasında bulunuyor. Ayrıca sivil toplum kuruluşları da ekoturizmi desteklemek ve geliştirmek adına bazı çalışmalarda bulunuyor. WWF-Türkiye ve Buğday Derneği bunlar arasında başta gelen kuruluşlar arasında.

Eğer ekoturist olmaya niyetli iseniz yararlanabileceğinizi düşündüğümüz bir kaç tavsiyemiz var;
Tatile çıkarken elektronik aletlerinizi fişten çekmeyi unutmayın.
Uçak karbon ayak izinizi büyüten bir araçtır, dolayısı ile biz size tren, tasarruflu otomobil veya otobüsü tavsiye ediyoruz.

Mataranızı yanınızdan hiç eksik etmeyin çünkü pet şişeler de karbon ayak izinizi yükseltecektir.
Yerel yemeklerden yemek bir yörenin kültürünü yakından tanımanıza olanak sağlar.

Eşinize dostunuza almak isteyeceğiniz hediyelerinizi yerel üreticilerden almayı tercih edin. Soyu tükenmekte olan hayvan ürünlerinden veya bitkilerden yapılmış hediyelik eşyalardan uzak durun.
Naylon torbayı hayatınızdan çıkarttığınızı varsayıyoruz. Eğer yanınızda yedek bez torba taşırsanız, yaptığınız alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Otellerde havlu ve çarşaflarınızı sadece kirlendiklerinde değiştirilmeleri için talimat vermeyi sakın unutmayın.

Yanınızda taşıdığınız organik ürünlerinizi kullanın banyo ve el yıkamalarınızda.
Doğada ekosistemi bozmamak için bitki ve hayvan türlerine zarar verecek hareketlerden sakının.

Yanınızda büyüteç, dürbün ve bilgilendirici kitaplar taşıyın.
Yürüyüş yaparken patikalardan ilerleyin. Farklı yerlere basmak bitki örtüsüne zarar verebilir.

Sizinle önümüzdeki haftalarda sırası ile bölgesel olarak Türkiye’de ekotatil imkânı bulabileceğiniz hepsinin de hedefi doğada bıraktıkları ayak izlerini küçültmek olan çiftlik, otel ya da konuk evlerini, ekolojik tarım turizmi yapan düzenleri paylaşacağız. Eğer siz de doğa dostu bir tatil yapmak ve kaşif yönünüzü geliştirmek isityorsanız, bizi takip etmeye devam edin. Tatil dönüşü şehire geri geldiğinizde doğaya daha yakın dost olduğunuzu, özünüze yaklaştığınızı hissedeceksiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Kent
Bebek’te şenlik var!

Beşiktaş Belediyesi ve Bebekliler Derneği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Bebek Şenliği, 3-4-5 Haziran tarihleri arasında birbirinden renkli etkinliklerle...

Kapat