Türkiye’nin ilk online bitki kütüphanesi açıldı

145 tıbbi ve aromatik bitki hakkında; şekil özellikleri, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenleri, tıbbi ve aromaterapi alanında kullanımlarıyla ilgili akademik kaynaklara dayalı bilgilerin referanslarıyla paylaşıldığı Türkiye’nin ilk online bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Çerçi Yusuf sitesi açıldı.

Adını hastanelere ve doktorlara kolay ulaşılamayan bir dönemde, gerek insan fizyolojisi gerekse tıbbi bitkiler konusundaki derin bilgi ve tecrübeleri sayesinde, babası ile beraber bir at arabasının arkasında tıbbi bitki ve şifalı baharatlardan karışımlar hazırlayıp, maddi durumu iyi veya değil ayırt etmeden, tüm ihtiyaç sahiplerine elini uzatmış Adana’nın marka isimlerinden Çerçi Yusuf’tan alan kütüphanede, 145 bitkinin şekli, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenler, tıbbi ve aromaterapi alanında kullanımları ile ilgili akademik kaynaklara dayalı referanslı bilgilerin yanında bitkilerin ekim ve hasat takvimleri de bulunuyor.

Çerçi Yusuf’un küçük torunlarından ve sitenin kurucusu Rana Babaç “Umuyorum ki bu site Adana’nın kültürel miraslarından Çerçi Yusuf’un hayatı, değerleri ve mirasına ışık tuttuğu kadar, içindeki akademik bilgilerle tıbbi ve aromatik bilgiler veya şifalı baharatlar hakkında güvenilir bilgiye sahip olmak isteyen herkese faydalı bir kaynak da olur.” dedi.

Her bireyin bünyesinin farklı olduğuna, benzer/aynı semptomlara sahip bir çok rahatsızlığın var olduğuna dikkat çeken Babaç “Çerçi Yusuf sitesinin tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili güvenilir akademik kaynaklardan derlenmiş referans bilgiler sunan bir portal olarak hazırladık. Sitede bahsi geçen tüm bitkilerin hangi rahatsızlıklarda kullanıldığı belirtilmekle beraber bitkinin hangi kısmının hangi usulde uygulandığına dair hiç bir bilgi paylaşmadık. Bunu yapmadaki amacımız sitedeki bilgilerin yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmasının önüne geçmekti.” diyerek sitenin kullanımı ile ilgili önemli bir ayrıntıya da dikkat çekti.

Çerçi Yusuf hakkında
Hastanelere ve doktorlara kolay ulaşılamayan bir dönemde, gerek insan fizyolojisi gerekse tıbbi bitkiler konusundaki derin bilgi ve tecrübeleri sayesinde, babası ile beraber bir at arabasının arkasında tıbbi bitki ve şifalı baharatlardan karışımlar hazırlayıp, maddi durumu iyi veya değil ayırt etmeden, tüm ihtiyaç sahiplerine elini uzatmış bir insandır Çerçi Yusuf. 1910 senesinde pratiğini Adana’nın Saydam Caddesi’nde açtığı günden bugüne senelerce yanında çalışan çıraklar ve aile fertlerinden sayısız Çerçi yetiştirmiş, Adana’nın marka isimlerinden biri haline gelmiştir. Hayatı boyunca gerçekleştirdiği iki evlilikten 13 çocuk, 34 toruna sahip Çerçi Yusuf bugün Adana Asri mezarlıkta yatmaktadır.

Online tıbbi bitkiler ve şifalı baharatlar kütüphanesi Çerçi Yusuf’u incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Türkiye’nin ilk online bitki kütüphanesi açıldı” için 18.503 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, İyi haberler, Kendin yap, Şifa, Teknoloji
Yeteri kadar uyumadığınızda beyniniz kelimenin tam anlamı ile kendini yok ediyor

Günde 6 veya 8 saatten az uyumak beynin kendini aşırı temizlemesine ve Alzheimer'a yol açıyor olabilir.

Kapat