Vanilyanın yerini lavanta aldı

Son bir haftadır Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerine sahip Cunda’da kalıyoruz ailece. Nereye baksam zeytin ağaçları, lavantaları olan şahane küçük otel Battalosun bahçesi bana bu haftaki yazımda esin kaynağı olmanın ötesinde, çalışma alanıma da dönüştü. (Evet, itiraf ediyorum, tatilde de çalışıyorum). Lavanta demişken, otelin bahçedeki lavantaları dün akşam sularken kocaman mor çiçeklerinin ne kadar da şahane kokular saldığına bahçedeki herkes şahit. Bu koku ben kışı geçirirken bana yaz tatilimi hep hatırlatsın diye saklamak isteği uyandırdı, elbette özünü çıkararak… Nasıl yapacağımı anlatayım…

Lavantanın sihirli özü genelde aromaterapik amaçlı veya çay olarak kullanılmak üzere esansiyel yağ bazlı olarak kullanılır. Antibakteriyel, antifungal ve antiseptik ajanlarından dolayı yüzyıllardır farklı kültürlerde kendine önemli bir yer bulan lavanta yanıklar, sıyrıklar ve yaralar, soğuk algınlığı/grip, stres, migren, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, mantar hastalıkları, mayasal hastalıklar, hazımsızlık, Krohns hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır..

Lavanta özünün kullanım alanları

Saf lavanta özü, faydalı otları geleneksel tentürleme yöntemi ile çok amaçlı bu sıvının oluşturulması sonucu ortaya çıkar. Lavanta özünün artık yeni vanilyamız olduğunu söylemek zorunda hissediyorum. Mutfakta vanilyayı kullandığınız tariflerde lavanta özünü kullanabilirsiniz; tatlı ve tuzlularınızda, limonata, çay, kek, brownie, kurabiye, meyve salatası ve dondurmalarda bir damla, odanızı veya çekmecelerinize güzel koku vermek için potporinize veya bitki saşenizin üzerine, antienflamatuar, antiseptik ve antifungal bileşimlerinize, losyon yapımında, cilt bakım ürünü hazırlığınızda ve hatta suyunuza bir iki damla damlatıp içtiğiizde gün boyunca başağrısı, gerginilk, anksiyete gibi sıkıntılardan size uzak tutacak ve geceleri de rahat uyumanızı sağlayacak olan lavanta özünün listesi aslında çok uzun.

Lavanta özünün hazırlanışı

115 gr. taze lavanta çiçeği ya da 60 gr kuru lavanta çiçeği
1 litrelik cam kavanoz
Bitkisel gliserin

Lavanta çiçeklerinizi hassas terazi ile tartın. Elle veya tercihen blender ile çiçekleri unufak hale getirin. Lavantaları kavanoza dökün. Gliserini ise çiçeklerin üzerini 5 cm üzerine geçecek kadar doldurun. İyice karıştırıp, kavanozun kapağını kapatıp, iyice sallayın. Güneş alan pencerinizin önüne yerleştirin kavanozu ve 4-5 hafta kadar karışımın yerleşmesi için bekleyin.

Sonra tülbentten geçirip, sıvıyı saklayın, geriye kalan bitkisel karşımı ise kompostunuza ekleyebilirsiiz. Süzdüğünüz sıvıyı koyu renk küçük şişelerin içinde serin ve karanlık bir yerde saklamanız daha doğru olacaktır. Şişelerin üzerine de ne olduğunu, ne zaman yaptığınızı ve içeriklerini yazmanız sonrası için kolaylık olacaktır.

Not: Gliserin yerine aynı miktarda %100 alkol de kullanabilirsiniz, bu durumda saklama süreniz sınırlanmaz ancak gliserin kullandığınızda en geç üç yıl içinde tüketmeniz gerekecektir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Hayat, Yeme İçme
Tatil için yeşil okumalar

Altı farklı yeşil kitap önerimizi sizlere sunuyoruz.

Kapat