Yaşasın Live Earth geri geliyor!

Eski ABD başkan yardımcısı Al Gore ve Grammy ödüllü prodüktör Kevin Wall ortaklığında 2007 yılında başlanan Live Earth organizasyonu malesef yalnızca bir yıl sürebilmişti. Tüm geliri iklim değişikliği çalışmalarına bağışlanan müzik festivali ilk yılında dünyanın 11 farklı yerinde gerçekleşmiş, oluşuma aralarında Metallica, Madonna, Bon Jovi ve Kanye West gibi isimlerin de bulunduğu 150 farklı müzisyen ve grup katılmıştı.

İkinci senesinde tamamı Hindistan’da gerçekleşmesi planlanan organizasyon, Kasım 2008’de yaşanan Bombay saldırıları nedeniyle iptal edilmiş, bir daha da düzenlenmemişti. Bu yıl ocak ayında Al Gore ve Kevin Wall, bu kez pop müziğin efsane prodüktörü Pharrell Williams‘la bir araya gelerek Live Earth’ü yeniden düzenlemeye karar verdiler. 18 Haziran’da 6 kıtada, 100’ün üzerinde müzisyen ve grubun katılımıyla gerçekleştirilecek festival 24 saat sürecek; TV, radyo ve internet üzerinden canlı yayınlanacak. Bu yıl düzenlenen Live Earth’ün amacı ise ülke liderlerinin iklim değişikliğini yönetim planlarına almalarını talep eden 1 milyar imza toplamak.

Yalnız küçük bir sıkıntı var: Efsane organizasyonun dönüş müjdesini alan PETA yetkilileri anında harekete geçtiler ve organizasyon esnasında konser salonlarında yalnızca vegan yemekler satılmasını talep ettiler, zira bireylerin karbon ayakizini azaltmasının en etkili yolu et tüketiminden vazgeçmek. E-posta ve twitter yoluyla Al Gore’u köşeye sıkıştıran PETA gönüllüleri 2007 yılında sanatçıların alana özel jetlerle gelmeleri, festivalde 1.000 ton çöp oluşması ve sponsorlar arasında doğaya zarar veren şirketler bulunması gibi nedenlerle bolca eleştiriye de maruz kalan organizasyon yönetimini bu kez riyakarlıktan uzak durmaya çağırdı.

​Organizasyon komitesi, ellerinden geldiğince vegan beslenme biçimine yakın durmaya çalışacaklarını ancak konser düzenlenen tüm mekânlarda servis edilecek yemek menüleri üzerinde tam kontrollerinin olmadığını açıkladılar. Festival menüsünde neler olacağına dair kesin bilgi ise henüz gelmedi. Bakalım Al Gore, Kevin Williams ve Pharrell PETA‘yla imtihanlarında başarılı olabilecekler mi?

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Sanat ve Tasarım
Adidas’ın plastik açılımı

Okyanustan çıkan plastik çöpleri dönüşmüş halleriyle üstünüze giyer miydiniz? Eğer Adidas’ı seviyorsanız bundan sonra istemeseniz de yapmak zorunda kalacaksınız.

Kapat