Yeniden güçlü ve parlak saçlara kavuşmak isteyenler için ev yapımı, doğal yaz sonu maskeleri

Yaz boyunca güneş, tuz ve klora maruz kalan saçların nem oranında azalma meydana geldiğinden havaların yavaş yavaş serinlediği bu günlerde saçlarınızın yıpranıp kuruduğunu ve kırıldığını gözlemleyebilirsiniz. Evde bulunan ya da kolayca temin edebileceğiniz doğal malzemelerle saçlarınızı zehirli kimyasallara maruz kalmadan güçlü ve parlak hale getirebilirsiniz.

TIKLAYIN: Dalgalı ve kıvırcık saçları doğal yollarla düzleştirmek için 5 tüyo

#1 Yağlarla gece bakımı

Nemlendirici yağlar: Hindistancevizi yağı, avokado yağı
Besleyici yağlar: Jojoba yağı, zeytinyağı
Onarıcı yağlar: Mera köpüğü tohumu yağı, çörek otu yağı

Yapılışı:
1/4 fincan yağ ile saç diplerinize masaj yaparak yağı saç uçlarına kadar yayın. (Nemlendirici yağlardan birini tercih edecekseniz saç diplerine değil direk olarak saça ve uçlarına uygulayın. Saçınızı nem oranı yüksek yağlardan arındırmak için defalarca şampuanlamak gerekebilir.) Saçınızı toplayın ya da duş bonesi takın. Yağı saçınızda en az bir saat tutun – nem oranını artırmak için sabaha dek beklemek daha iyi sonuç verecektir. Saç diplerini iyice ovalayarak, gerektiği kadar şampuanlayın ve saç kremi uygulayın. Yağlar nemin saçınızda kalmasını ve saçınızın parlak görünmesini sağlayacaktır.

#2 Yumuşatıcı yoğurt bakımı
Mutfağınızdaki doğal yoğurdu sampuandan sonra saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Böylece saçınıza protein bakımı da yapmış olursunuz. Güneşin kırıp yıprattığı saçların onarılmasına yoğurdun içindeki yağ ve proteinler yardımcı olur.

Yapılışı:
Saçınızı şampuanladıktan sonra hafifçe suyunu alın ve bir fincan yoğurdu saç diplerinize masaj yaparak saçınıza yedirin. 20 dakika bekletin ve durulayın. Gerekiyorsa saç kremi kullanın.

#3 Güçlendirici yumurta bakımı
Yumurta bakımı hassas saçlar için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Kuru ya da suyu alınmış saça uygulanabilir. Saçınız iyi durumdaysa ya da ekstra nemlendirme ihtiyacı duymuyorsanız sarısını kullanmayın. Yumurta beyazı saç diplerini kalıntı ve yağdan arındırmada oldukça etkilidir.  Saç diplerinize ve saçlarınıza sürdükten sonra saçınızı toplayın ya da duş bonesi takarak 20 dakika bekletin. Ardından şampuanlayıp durulayın.

Hangi reçeteyi kullanacağınıza karar veremediyseniz hepsini birden de uygulayabilirsiniz. 1 fincan yoğurt, 1/4 fincan esansiyel yağ ve 1 yumurtayı iyice karıştırın. Kremsi bir hale geldiğinde saçınıza uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra şampuanlayıp durulayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Yaşadığınız şehir siz doğduğunuzdan beri ne kadar ısındı, daha ne kadar ısınacak?

New York Times'ın Kaliforniya, Berkeley, Şikago ve Rutgers Üniversiteleri ile Rhodium Group'tan iklim uzmanları, ekonomistler ve veri çözümleyicilerle birlikte hazırladığı...

Kapat