Yeşil dosya formatı : WWF

WWF”in (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) bu projesini daha yeni duydum ve çok çok hoşuma gitti.

Save As WWF, Save A Tree” yani “WWF Olarak Kaydet, Bir Ağaç Kurtar”… Projenin ana fikri gayet basit ve açık: “ağaçları kurtarmak”. “Şimdi bir çıktı alayım da, sonra bir ara okurum.” düşüncesi sizlere gayet tanıdık gelmiş olabilir. Maalesef dünyada birçok kişinin bu fikri fazlasıyla benimsemesi neticesiyle, WWF”in verdiği sayılara göre, 1950’lerden sonra kağıt kullanımı tam 7 kat artmış durumda.

İşte bu problem için WWF”in somut bir önerisi olarak doğmuş bu proje. Dosyalarınızı WWF uzantılı olarak kaydetmeniz durumunda, dosya yazdırılamaz hale geliyor. Bu şekilde de gereksiz kağıt kullanımı azaltılmış oluyor. WWF uzantılı dosyaları oluşturabilmek için: WWF”in açık kaynaklı (open source) olarak geliştirdiği yazılımı tüm işletim sistemleri ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu adresten işletim sisteminize uygun dosyayı indirip kurduktan sonra artık dosyalarınızı WWF olarak kaydedebilirsiniz.

WWF uzantılı dosyaları açmak için: Bilgisayarınızda herhangi bir pdf okuyucusunun yüklü olması yeterli. Yani özetle; WWF uzantılı dosyalar, çıktıları alınamayan pdf dosyalarıdır. Yazılım indirip kurmak istemezseniz de şu şekilde aynı sonucu elde edebilirsiniz. Microsoft Office veya Open Office kullanıcısı iseniz, dosyanızı oluşturduktan sonra Dosya sekmesinden ‘PDF olarak dışarı aktar’ seçeneğini seçtikten sonra ‘güvenlik’ sekmesine tıklayın. Buradaki yazdırma izinlerini kapatarak, oluşturduğunuz dosyanın yazdırılmasına engel olabilirsiniz. Bundan sonra da dosyanızın ismini değiştirerek WWF uzantısı verebilirsiniz. Böyle küçük ama önemli sonuçlar veren alışkanlıklarımızı değiştirerek “Dünya’yı Kurtarabiliriz” biliyorsunuz değil mi? :)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, İyi haberler, Kent, Ofis, Teknoloji, Topluluklar
Ya patlarsa?

Gökhan Okur'un yaptığı nükleer karşıtı videoyu izlediniz mi?

Kapat