Bir ‘Komşum aç yatmasın’ projesi: Aşhane

Sakarya Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, “Aşhane” adını verdiği aracıyla her gece sokakta yaşayan kimsesizlere çorba dağıtıyor.

Üsküdar’da yaşayan öğretim görevlisi Mahmut Karaman, özellikle Taksim ve civarındaki evsizlerindurumundan oldukça etkilenip, kendi imkanlarıyla aldığı ve “Aşhane” adını verdiği aracıyla kimsesizlere çorba ve ekmek dağıtmaya başlamış.

Oğlu Mustafa Fazıl Karaman ile birlikte Taksim’den başlayıp, İstanbul’un tüm semtlerini dolaşarakevsizlere 2 bin civarında battaniye dağıtan Karaman ailesi, sadece battaniyelerin yeterli olmayacağını düşündü.

Bunun üzerine yaklaşık 80 bin lira harcayıp, 420 litre sıcak çorba kapasiteli “Aşhane” adını verdiği bir araç yaptıran Mahmut Karaman, üzerinde “Komşum aç yatmayacak” yazan aracı ile 3 aydır evsizlere yardımcı oluyor.

İstanbul’da yaklaşık 5 bin evsiz olduğunu belirten Karaman, Suriyeli mülteciler ile beraber bu rakamın son 3 yılda 10 bine ulaştığını söyledi. Karaman, bu probleme uygun çözüm önerisinin problemin doğasına uygun olması gerektiğini, bunun için İstanbul gibi büyük bir metropole yayılmış 10 bin kişiye merkezi bir organizasyon ile hitap edilemeyeceğini problemin sadece yerelde çözülebileceğini belirtti.

12011410

Her gece Eyüp Cami avlusu, Aksaray-Metro İstasyonu, Fatih-Saraçhane Parkı, Beşiktaş Parkı, Üsküdar Davut Kadı Cami avlusu ve Harem Parkı’nda yaklaşık 500 bardak çorba dağıttıklarını anlatan Karaman, diğer semtlere de ulaşmak için gönüllülerin desteğini beklediğini belirtti.

Aracın yakıtının, dağıtılan çorbanın ve bardakların masraflarını kendi aralarındaki organizasyonla sağlayan Aşhane’yi, Facebook, Twitter ve Instagram hesapları üzerinden takip edebilir, siz de Aşhane’de gönüllü olarak çalışabilir ve maddi yardımlarınızı iletebilirsiniz.

Aşhane:

https://www.facebook.com/ashanecorba/
https://twitter.com/ashanecorba
https://instagram.com/ashanecorba/

Önceki yazıyı okuyun:
#EtsizPazartesi: Buffalo soslu karnabahar kanatları

Mevsimin zengin sebzelerinden karnabaharlı vegan bufalo soslu kanatlar hem hafif hem de besleyici oluşuyla çok tüketilen kirli ve sağlıksız alternatiflerinin...

Kapat