Yeşilist.com Logo

Bombalara Karşı Sofralar geri dönüyor

by / 274 Yorum / 274 Okunma / 7 Ekim 2016

Her hafta bir araya gelip herkese açık sofra kuran Bombalara Karşı Sofralar, yaz dolayısıyla verilen aranın ardından bu Cumartesi buluşmalarına başlıyor.

TIKLAYIN: Başka bir sofra mümkün

Savaşın, yoksulluğun, israfın ve doğa katliamının arkasındaki güçleri protesto etmek için marketlerin yenebilir olduğu halde atmayı kafasına koyduğu sebze-meyveyi, pazarlardan arta kalan yiyecekleri ve evlerimizde son kullanma tarihini bekleyen gıdaları toplayıp pişiren Bombalara Karşı Sofralar’ın vegan yemekleri bundan sonra her hafta pişirilmeye devam edecek.

65756765

Etkinlik detayları:
Bombalara Karşı Sofralar Taksim inisiyatifi olarak verdiğimiz yaz arasından sonra tekrardan soframızı kurmaya bir tanışma etkinliğiyle başlıyoruz. Gelin tanışalım, tecrübe paylaşalım, israftan kurtardığımız sebze meyveler ile sömürüsüz bir sofra kuralım!

Yeni dönemde sofrada düzenli görev almak isteyen-istemeyen, karnı aç olan-olmayan herkesi; iki kelam edip dayanışmayı sıkılaştırmaya, Sofra’ya yeni fikirler önermeye ve düzenli inisiyatif almaya davet ediyoruz! Gelin, tanışalım ve önümüzdeki aylarda birlikte yemek pişirelim; bombaları, bayrakları, sınırları, nefreti ve sömürüyü bir kase çorbada birlikte eritelim!

54354353

Etkinliğe saat 15:00’de çevre manavlardan israf edilen yiyecekleri toplayarak başlayacağız. Aşağıdaki programa göre istediğiniz işin ucundan istediğiniz kadar tutabilir, bize günün herhangi bir saati katılabilirsiniz! Yeter ki sohbetimiz bereketli olsun. Ayrıca dileyenler enstrümanlarını mutlaka getirsinler, birlikte bütün gün müzik yapalım!

Yer: İnfial – 36/A Turan Caddesi, 34435 İstanbul
Buluşma & Çıkma Toplama: 15:00 – 16:00
Pişirme: 16:00 – 19:00
Sofra & Temizlik: 19:00 – 22:00

Bombalara Karşı Sofralar’ın Taksim inisiyatifi olarak iki buçuk senedir her Çarşamba, otoriteler tarafından körüklenen yoksulluğa, savaşa, israfa, doğa talanına ve hayvan sömürüsüne karşı yenebilir gıda artıklarını kullanarak vegan sofra kuruyoruz; yanı sıra kendin-yap ve direniş becerilerini geliştirecek atölyeler düzenliyoruz. Bombasız, sınırsız, bayraksız, başkansız, baskısız, kafessiz dünya için mücadeleyi yükseltelim.
https://bit.ly/bombalarakarşısofralar

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar

 • Gıda israfını engellemeye çalışan 9 girişim
  Üretilen gıdaların çöpe gitmesi ile oluşan gıda israfı maalesef giderek büyüyen küresel bir problem.
 • Çöpe atılan gıdayı azaltmanın 9 yolu
  Tüketilmeyen ve çöpe atılan gıda iklim değişikliğinin en önemli sebebi olan metan gazının salınmasında çok önemli bir rol oynuyor.
 • Gıda güvenliği iklim değişikliğine karşı mı?
  İklim değişikliğine karşı mücadele edenlerin durumun ciddiyetine dikkat çekmek için ‘gıda güvenliği’nin üzerinde durması, ‘daha fazla üretim’ diyenlerin ekmeğine yağ sürüyor.
 • Farkında olmadan israf ettiğiniz 8 gıda
  Bir gıdayı nasıl yiyeceğimizi düşünmeye başladığımızda aslında yaptığımız onun ‘genel olarak’ nasıl yendiği üzerine akıl yürütmek oluyor.
 • İklim değişikliği diyeti: Klimataryen nedir, nasıl olunur?
  Eğer yediklerinizi iklim değişikliğine yönelik etkilerini göze alarak seçiyorsanız; gıdanın kat ettiği yolu azaltmak için yerel gıdayı tercih ediyor, sera gazı salımını azaltmak için kırmızı et yerine tavuk ya da deniz ürünlerini tercih ediyor ve gıda atığını sınırlandırmak için ürünlerin yenebilecek her parçasını; elmanın ortasını, peynirin kabuğunu bile kullanıyorsanız, kutlarız siz bir klimataryensiniz.
 • Berlin’de ambalajsız alışveriş
  Marketlerde satılan ürünlerin ambalaj atıklarının, toplam atıkların neredeyse %30’unu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Alışveriş sonrası kendi çöpünüze bile dikkatli bakarsanız, bugün yaş gıdadan kuru gıdaya her şeyin ambalajının çöpün büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz.
 • Süpermarketlerde daha az para harcamanın 7 yolu
  Balkon bahçeciliği, ekip biçtiğiniz bir toprağın olması yaşamı hem güzelleştiren hem de kalitesini artıran etkenler.
 • Paranın geçmediği 13 paylaşım platformu
  [vc_row][vc_column][vc_column_text]Bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda bundan sonra aklınıza ilk gelen şey onu satın almak olmasın.

Önceki yazıyı okuyun:
Eski seçim sandıkları kedi evi oldu

İzmir Bayraklı Belediyesi, son seçimde kullanılan oy sandıklarını kedi evlerine dönüştürerek yerel hayvan hakları koruma görevlilerine hediye etti

Kapat