Burun tıkanıklığı ve sinüzit için ev yapımı, doğal tedavi reçeteleri

Kış ayları özellikle sinüzitten müzdarip olanlar için nefes alma problemleri, burun tıkanıklığı ve baş bölgesinde basınca bağlı ağrıların yaşandığı bir dönem. Burun tıkanıklığını giderici, sinüs açısı spreyler satılsa da bu ilaçların uzun süre kullanılması tavsiye edilmiyor. Otrivine ve benzeri burun spreyleri bağımlılık yaptığı için üç günden fazla kullanılması önerilmiyor. Üstelik bu spreyler zaten belli bir süreden sonra sinüs açıcı etkisini kaybetmeye başlıyor. Nazal spreylere alternatif olarak kullanabileceğiniz doğal reçeteleri listeledik.

TIKLAYIN: Ev yapımı öksürük şurubu

1. Tuzlu su

10-Effective-Home-Remedies-For-Nasal-Congestion

Sterilize edilmiş su ve tuz karışımı mukus tabakasını inceltir ve nazal enflamasyonu hafifletir. Düzenli olarak kullanıldığında solunum yollarında bulunan polen ve bakterilerin temizlenmesini de sağlar. 2-3 tatlı kaşıyı iyotsuz tuzu kaynatılıp soğutulmuş yarım litre su ile karıştırarak kendi tuzlu su spreyinizi yapabilirsiniz. Spreyi uygularken kafanızı geriye doğru yatırmalısınız. Uyguladıktan sonra nazikçe burnunuzu temizleyin.

Not: Solunum yollarınızda deformasyon ya da herhangi bir alerjiniz varsa bu spreyi kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

2. Buhar

food-pot-kitchen-cooking

Solunum yolları tıkanıklığının en sık görülen nedeni havadaki kuruluktur. Buhar bu yolları rahatlatır ve açılmasına yardımcı olur. Sıcak bir duş, çay, çorba ve hatta kaynayan su buharı bile solnum yollarının açılmasına yardımcı olur.

3. Nane çayı

mint-tea-1

Nane çayında bulunan mentol mukus tabakasını inceltir ve nazal yolların açılmasına yardımcı olur.

4. Neti pot

cs-sinus-congestion-natural-remedies-sinus-pain-722x406

İçine sterilize tuzlu su doldurarak sırasıyla burun deliklerine uygulanan neti pot, solunum kanallarını temizler.

Kaynaklar:
Dr Oz.
Earth Clinic

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
2014 ve 2015’ten sonra 2016 da kaydedilmiş en sıcak yıl oldu

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve İngiliz meteoroloji kurumu Met Office'in açıkladığı verilere göre, 2016 yılında sıcaklıklar 2015'te kaydedilen...

Kapat