Çocuklarla köpekler kitap okuma günlerinde buluşuyor

Dünyanın dört bir tarafında, evinde hayvan beslemek isteyenlerin barınaklardaki hayvanları sahiplenmesi, evcil hayvan satın almaması için birbirinden yaratıcı kampanyalar ve bilgilendirmeler yapılıyor. Yakın zamanda Missouri’deki bir barınakta başlatılan ‘çocuklar için köpeklere kitap okuma günleri’ de son zamanda karşımıza çıkan en güzel kampanyalardan.

Sahipleri tarafından sokağa terk edilen her köpek travma yaşar. Buna bağlı olarak insanlarla olan ilişkisinde sıkıntılar yaşar, çoğu köpek içine kapanır ve yeniden insan ilişkisi kurmada sıkıntı yaşar. Bu programın amacı da evinde köpek besleme imkanı olmayan ailelerin çocuklarını yeni yuvaları için barınakta bekleyen köpeklerle bir araya getirerek hem çocuklara hayvan sevgisi aşılamak hem de travmatize olmuş köpeklerin yeniden insanlara güvenmeye başlamasını sağlamak.

456456

Program için gönüllü olan ailelerin 6-15 yaş arası çocukları köpeklerin beden dilini nasıl yorumlayacaklarına dair aldıkları 10 saatlik eğitimin ardından istedikleri zaman barınağa gidip köpeklere kitap okuyabiliyorlar. Programın sonuçları ise oldukça çarpıcı olmuş. Çocuklar hayvanlarla ve insanlarla empati kurma konusunda gelişim gösterdiği, çekingen köpeklerde insanlarla yeniden pozitif ilişkiler kurulduğu, fazla hareketli köpeklerin ise okuma seansları sonrasında sakinleştiği gözlenmiş.

Güzel örnekler hep yurtdışında oluyor diye hayıflanmayın. Birçok ilde hemen hemen tüm hayvan barınakları haftasonları köpek gezdirme günleri yapıyorlar. Size en yakın barınağa telefon edin ve terk edilmiş hayvanlar için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Kaynak: The Dodo

Önceki yazıyı okuyun:
Ömrü dolan kömür Tchaikovsky ile uğurlanıyor

Kömürü klasik müzik ile uğurluyoruz

Kapat