Yeşilist.com Logo

Diren Cerattepe! Artvin’de maden cinayettir

by / 101 Yorum / 103 Okunma / 16 Şubat 2016

Direniş, Karadeniz’in doğasında, kültüründe, havasında, suyunda var. On yıllardır madenlere, HES’lere, doğayı talan eden duble yollara dalanan 16

Cengiz İnşaat’ı ve sahibi Mehmet Cengiz’i 17-25 Aralık tapelerindeki ‘Bu milletin a…. koyacağız’ sözlerinden ya da Akkuyu’daki nükleer santral ihalesinden hatırlarsınız. Artvin Cerattepe’deki madenin hikayesi ise 2012 yılına kadar uzanıyor. Cengiz Holding Cerattepe’deki altın ve bakır madeni ihalesini 2012 yılında devraldı ancak 2015 yılının başında Rize İdari Mahkemesi tarafından madenin ÇED raporu iptal edildi ve tesisin yapımı durduruldu. Geçtiğimiz Haziran ayında ise mahkeme ÇED raporu için tekrar olumlu görüş bildirdi ve yöre halkının Artvin’in doğal yapısını koruma mücadelesi başladı.

453534534

Orman Bölge Müdürlüğü önündeki protestolar, bölgede tutulan nöbetler, açılan davalar derken dün Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri bölgeye intikal etti ve binlerce Artvinli Cerattepe’ye giden yolu araçlarıyla kapatarak Mehmet Cengiz’e dava açtılar. 760’ın üzerinde davacısı ile Cengiz Holding’e karşı açılan dava, Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davası. Siz bu yazıyı okurken doğasına sahip çıkmaktan başka bir derdi olmayan Artvinliler polis güçleri tarafından gaza boğulmakta ve şiddete maruz kalmakta.

Yalnızca toprak altı çalışmaları sırasında 50.000’den fazla ağacın kesileceği bölgede çalışma yer üzerine taşındığında yüzbinlerce ağaç yok olacak, bölgedeki doğa turizmi bitecek, kuşların göç yolları yok edilecek, madenden çıkan hafriyat rüzgarlarla çevre ormanlara taşınarak bitki örtüsüne ciddi zarar verecek ve çalışmalar sırasında kullanılan siyanür yeraltı ve içme sularına karışarak bölgedeki tüm canlıları zehirleyecek, köylüyü hasta edecek, hareketli zeminde yapılan arama çalışmaları muhtemelen heyelana yol açacak ve madende çalışan işçiler ölecek.

Ülkece bir ağır fatura daha ödememek, talana karşı çıkmak, yeşili, doğayı ve Artvinlileri korumak için siz de susmayın, Cerattepe’ye ses verin. #ArtvindeMadenCinayettir

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

4324(1)

Kaynaklar:
140 journos
DHA
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
!f İstanbul’a bilet kazanmak isteyenler buraya

28 Şubat Pazar günü gösterime girecek This Changes Everything'e çift kişilik bilet kazanın.

Kapat