Evinizde bulundurmanız gereken 9 doğal esansiyel yağ

Esansiyel yağlar evinizi ve hatta banyonuzun güzel kokmasına yardımcı olmaktan çok daha fazla özelliğe sahip. Yüksek bir yoğunluğa sahip olan bu yağlar, çiçekler, baharatlar ve şifalı otlardan elde ediliyor ve aynı zamanda iyileştirici özelliklere de sahip.

Biz de sentetik ve kimyasallar ile dolu alternatifleri yerine doğal esansiyel yağları seçmek isteyenlere 9 adet harika bitkinin yağlarının özelliklerini listeledik.

1. Lavanta

213243557

Müthiş kokusunun ötesinde harika bir rahatlatıcı olan lavanta yağı, uyku problemi ve başağrısı çekenler için birebir.

Aynı zamanda cilt kızarıklarına da iyi gelen lavanta yağını yanıklar ve kesikleri temizlemek için mikrop öldürücü olarak kullanabilirsiniz. Daha güzel kokan çamaşırlar için yumuşatıcı yerine kendi yaptığınız bulaşık deterjanına bir kaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

2. Karanfil

5342546

Karanfil yağı içerdiği eugonal ile güçlü bir mikrop öldürücü ve ağrı kesici özelliğe sahip olduğundan yüzyıllardır kullanılmakta.

Özellikle çürük dişi önlemek için ve diş ağrılarının acısını azaltmakta kullanılan karanfil yağını, su ile karıştırıp eve püskürterek, hem evinizin güzel kokmasını sağlamış hem de evdeki zararlı bakterileri öldürmüş olursunuz.

Bir iki damlasını bulaşık makinanıza ekleyerek tabak ve çatallarınızı dezenfekte eden karanfil yağının başka güzel bir özelliği ise küfü temizleyebilmesi. 100 ml suya 10 damla karanfil yağı eklyerek küfe püskürtün, 1 saat kadar bekleyip bir bezle silin. Bu kadar.

3. Nane

356475

Kokladığınız zaman size direkt rahatlık vermesi ile ünlü nane yağı, aynı zamanda hem temizlikte hem de yemeklerde kullanılabiliyor.

Bir bardak suya koyulacak bir damla nane yağı, mide ağrısına ve bağırsak bozukluklarına iyi gelmekte ve sindirimi kolaylaştırmakta.

4. Çay Ağacı Yağı

Glass dropper filled with herbal essence, aromatherapy oil, homeopathic medicine, or other liquid.

Özellikle cildiniz için büyük yararlar sağlayan çay ağacı yağı, sivilcelere, kızarıklıklara ve hatta uçuğa bile iyi gelmekte.

Mantara karşı da iyi gelen çay ağacı yağını küçük dozlarda su ile ile karıştırarak şampuanınıza da ekleyebilir, bitlere karşı savaş açabilirsiniz. Aman Gözünüze gelmesin, dikkat edin ama!

5. Limon

3214253465

Limonene adlı bir bileşen içeren limon yağı, özellikle tazelik sevenlerin tercihi.

Lavantada olduğu gibi limon yağını da deterjanınıza ekleyerek temizlik gücünüzü arttırabilir, masayı ve tezgahları da dezenfekte edebilirsiniz.

6. Okaliptüs

213423546(2)

İltihap önleyici, mikrop öldürücü, anti bakteriyel, kasılmaları önleyici ve nefes açıcı özellikleri ile okaliptüs esansiyel yağların olmazsa olmazı.

Burnunuz tıkalı olduğunda yanınızda bulundurmanız gereken okaliptüsün bir kaç damlasını sıcak su ile karıştırarak zararlı kimyasallardan uzak bir gargara yapabilirsiniz.

7. Günlük Ağacı Yağı

13425467

Frenkincense ya da buhur adı ile bilinen bu ağazın yağı özellikle stres ve endişe sorunları olanlar için tavisye ediliyor. Beynin limbik sistemini etkileyen bu yağ, böylelikle sinir sistemini rahatlatarak doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabiliyor.

Özellikle sıcak bir banyoya ekleyebileceğiniz bir kaç damla kaslarınızı gevşetmeye ve krampları azaltmaya yarayacaktır.

8. Kekik Yağı

3214254

Eğer kekik yağını hala kullanmadıysanız şimdi tam zamanı. Soğuk algınlığına karşı en güçlü silahınız olacak kekik yağının doğal mikrop öldürücü, antibiyotik ve mantar önleyici özellikleri onu esansiyel yağ koleksiyonunuz ana parçalarından biri yapmaya yetiyor.

Aynı zamanda antioksidanlar ile dolu kekik yağını bir bardak suya bir kaç damla damlatarak kullanabilir, bağırsak parazitlerine karşı kullanabilirsiniz.

9. Papatya

342534657(1)

Sakinleştirici özellikleri ile dikkat çeken papatya yağı, hızlı çalışan sinir sistemini yavaşlatarak sakinleşmenize ve, endişe ve stres gibi duygularınızı yatıştırmakta kullanılabilir. Astımı olanların kullanırken dikkat etmesi gereken bu yağı uykuya dalmadan önce bir kaç kez içinize çekerek koklayabilirsiniz.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
15 adımda daha çevreci bir düğün

Çevreci çiftlerin düğünlerininde de çevreci olması için size birkaç küçük fikir hazırladık.

Kapat