15 adımda daha çevreci bir düğün

Düğüne hazırlanmak, ne yenileceğine, nerede olacağına karar vermek, böylesi güzel bir günü en muhteşem hâli ile yaşamak için karar verilecek onlarca şeyden bir kaçı. Ama maalesef, bu sırada bazı küçük şeyleri gözden kaçırmak da mümkün.

İşte bu yüzden, çevreci çiftlerin düğünlerininde de çevreci olması için size birkaç küçük fikir hazırladık. Düğünü yaptığınız yerde az su kullanan tuvaletler yok diye her şeyi iptal edin demiyoruz tabii ki, ama masrafsız ve akıl sağlığınızı kaybetmeden yapacağınız değişiklikler mevcut.

Düğünün Yeri:

495ed48

Aslında tüm düğünü tanımlayan şey yeri olduğundan, ilk büyük karar burada veriliyor. Burada alınacak en çevreci kararlardan biri ise dış mekanı olan bir yerde evlenmek. Özellikle bir bahçe ya da küçük bir park alanında doğal bir ışıkla evlenmeyi tercih etmek aydınlatma için harcanacak elektriğini aşağı çekecektir.

Düğününüzü kapalı bir mekanda yapmayı tercih ederseniz, tek bir adreste nikah ve resepsiyonu tercih etmeniz gereksiz ulaşımı engelleyecektir. Gene burada da bolca gün ışığı alan bir yeri tercih edip, aydınlatmadan tasarruf edebilirsiniz. Seçtiğiniz mekanı da daha önceden bir kontrol edip, geri dönüşüm, gıda atıkları konularında test edebilirsiniz.

Davetler:

d6d6bb52

Kağıt kullanımı için her yıl milyonlarca ağaç kesilmekte ve bu ürünlerin üretim süreci de çevreye o kadar dost değil.

O yüzden, eko-düğününüz için davetlerinizi geri dönüşümlü kağıtlardan seçmek gönlünüzü rahat tutacaktır. Ama daha çevreci bir seçenek de mümkün. Tohum Kartlar içerisinde bulunan çiçek veya yeşillik tohumları ile toprak ile buluştuğunda yeni bir bitkiye can veriyor. Farklı renk ve stil seçenekleri mümkün bu kartları seçmekten daha çevreci ne olabilir?

Çiçekler:

59b34577
Maalesef her çiçek organik olmuyor. Bazı çiftlikler böceklerden koruma adı altında toprağı, yer altı suyunu hatta bizim de sağlığımızı etkileyen tarım ilaçları kullanıyorlar. Sizin de çiçeklerinizin sürdürülebilir olması için, çiftlikten masaya, yani bir kaç gün içinde çiçekleri toplayıp size iletecek bir çiçekçiyi seçebilirsiniz.

Mevsimindeki ve yerel çiçekleri seçerek, kimyasallar ile yıkanmamış bir demet yaratabilirsiniz. Hatta çiçekçinizle konuşarak düğünden sonra misafirlerinize çiçeklerden buketler yapabilir ya da çiçeklerin en çevreci şekilde elden çıkarılmasını ve yeniden toprakla buluşmasını sağlayabilirsiniz.

Yiyecekler:

32456

Doğal seçenekler ile nefis yemek tabakları da mümkün. Sağlıklı ve doğaya dost yiyeceklerinizin organik olması tercihimiz, ama eğer bütçeniz buna izin vermiyorsa, mevsiminde ve yerelde üretilmiş sebze ve meyveleri seçmek masraflar konusunda yardımcı olacaktır.

Hatta direkt üreticiden ve kooperatiflerden alındığı zaman, ulaşım ve soğuk tutmanın etkileri azalacak, böylelikle çevreci bir düğüne uygun bir tabak sunmuş olacaksınız. Misafirlerinizi cidden etkilemek içinse masada kendi toprağı içinde nane ve maydanoz gibi taze baharatları yemekle beraber sunabilirsiniz.

0a7f7bd63ee779e398daea611874b106

İçecekler de aynı şekilde tercih edilebilir. İthal şaraplar yerine yerel şarapları tercih edebilirsiniz. Masada plastik şişelerde su bulundurmak yerine, mevsimindeki meyveler ile tatlandıracağınız sürehide sular,tatları ile misafirlerinizi en etkileyecek şeylerden biri olacaktır.

Hediyeler:

d7606bf8

Düğün hediyeleri her ne kadar resepsiyonun büyük bir parçası olsa da, isterseniz misafirlerinizi sizin de destek verdiğiniz bir kurumlara bağış yapmaya teşvik edebilirsiniz. Kurumun bu bağışlarla ne yapacağınız anlatan küçük kartlar ile misafirlerinize seçenekler sunarak iyiliğin daha da yayılmasına destek verebilirsiniz.

Düğün sonunda misafirlerinize hediye vermek isterseniz düğün şekeri yerine daha çevreci tercihler yapabilirsiniz. Tohumlardan kalp şeklinde yapılmış bir yemliği balkonlarına ya da pencerelerine asıp şehirdeki kuşlara sunmaları için misafirlerinize verebilirsiniz

d6bbd5db1002e65ecf7193c2c17f8063

Hatta düğününüzün daha da hatırlanabilir olması için için düğününüze katılanlara küçük tohum torbaları hediye edebilirsiniz. İlk başta kullanacakları küçük saksılar içinde hediye edebileceğiniz bu küçük bitkileri toprakla buluşturacak misafirleriniz büyüyen bitkiyi gördükçe sizi hatırlayacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Dekorasyon, Gıda, Hayat, Hediye, Kendin yap, Yeme İçme
Geleceğin (neredeyse hiç) su kullanmayan 4 teknolojisi

Duş alma alışkanlıklarımızdan çamaşır makinelerine, mutfaktan kağıt yazıcılara kadar hiç su kullanmayan ya da suyu neredeyse hiç kullanmayan teknolojiler geleceğin...

Kapat