Hayaldi gerçek oldu: Karaburun’da Zeytin Okulu açıldı

İzmir Karaburun’un İnecik Köyü iki yıllık çaba ve emeğin ardından Zeytin Okulu’na kavuştu. Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin İzmir Büyükşehir ve Karaburun belediyelerinin desteğiyle hayata geçirdiği okul, zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere bölgedeki doğal ve kültürel varlığın korunmasına, zenginleşmesine ve tanıtımına katkı koyarak, istihdamı artıracak.

TIKLAYIN: Alternatif tatil planı arayanlara: İzmir’in yemyeşil 19 zeytin rotası

İki yıl önce derneğin okul projesini olumlu karşılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnecik Köyü’nde metruk haldeki eski ilkokul binasını yenileme ve çevre düzenlemesini yapma sözü vermişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, bir grup akademisyen tarafından kurulan derneğin hayalleri geçtiğimiz hafta gerçeğe dönüştü ve okulun açılışı yapıldı.

Okulun açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “2004 yılından bu yana kırsalın kalkınması için çalışıyoruz. Kalkınmada kaldıraç görevi üstlenecek Yarımada bölgesi için önce yarışma daha sonra hazırladığımız stratejik planla yapılacakları belirledik. Aynı uygulamayı Bakırçay-Gediz ve Küçük Menderes havzaları için yapıyoruz.  Karşılıklı güven tesis etmeden, sahiplenme duygusunu geliştirmeden yaptığınız projelerin yaşama,  gelişme şansı tesadüflere bağlıdır. Biz hep birlikte köylümüz, çiftçimiz bir araya gelerek başarıyı yakaladık” dedi.

Zeytin Okulu, Efes – Mimas Kültür Rotası üzerinde, bu rotanın ziyaretçileri, yürüyüşçüleri ve bisikletçileri için bir uğrak noktası olmanın yanında, zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere doğal, kültürel ve endüstriyel varlıkların korunmasını ve bölgede bu varlıklara dayalı istihdam ve gelir yaratılmasını amaçlayan bir eğitim ve dayanışma merkezi olarak faaliyet gösterecek. Okulda, eğitim seminerleri, atölye çalışmaları ve hasat şenliği gibi faaliyetler düzenlenecek. Yöredeki ürünlerle ilgili, üretim, tüketim, pazarlama alanlarında eğitim ve atölye faaliyetleri düzenlenerek özellikle kadın ve gençlere, istihdam ve gelir arttırıcı yeni alanlar yaratılması sağlanacak. Zeytin Okulu’nun Gurme Şehirler ağı Delice ve Slow Food’a dahil olması da planlanıyor.

Zeytin Okulu’nun faaliyetlerini takip etmek için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Anneler Gününe özel 8 doğa dostu ve ev yapımı hediye

Sizi her daim koşulsuz seven hayatınızdaki tüm özel kadınlar ile Pazar gününü daha tatlı geçirmeniz için hazırladığımız hediye önerileri...

Kapat