Beyaz Saray yeşil oldu, Çankaya nerede?

Obama Ailesi’nin Beyaz Saray’a gelmesi ile başlayan “Yeşilleme” harekatlarının sonuncusu tam olarak açıklanmasa da temizlik görevlilerinin artık ekolojik temizlik ürünleri kullanmaları, çevre mühendislerinin de yine çevreye dost projeler hazırlamaları yönündeymiş. Obama ailesinin çocukları için hazırlanmış çocuk bahçesi ahşaptan ve yerleri de eski lastiklerle kaplanmış, Bayan Obama’nın organik sebze bahçesi ise domates, biber ve diğer sebzeleri ile ailenin sebze ihtiyacını karşılıyor.

Şu anda Obama’nın hazırladığı yenilenebilir enerji teşvik paketi kapsamında alternatif ve temiz enerji kaynaklarına örnek olarak öncelik verdiği Beyaz Saray projesi hakkında çevreciler hazırlıklarını yapıyorlar. Önümüzdeki yılın ilk ayları içinde tamamlanması planlanan güneş panellerinin kurulumuna başlanıldı bile. Bu konuda lider olma yolunda elle tutulur projeler yapmaya çalıştıkları kesin. Tabii solar paneller Beyaz Saray için yeni değil, 1970’lerin sonlarında Jimmy Carter’ın çabaları ile 30.000 $’a mal olan solar paneller yerleştirilmişti Beyaz Saray’a ancak yılda sadece 1.000 $’lık kar sağladığından o zamanların teknolojisi ile etkinliği oldukça düşük bir çalışma olmuştu. Beyaz Saray’ı Yeşillendirme Projesi’ndeki amaç herkesin evinde yapabileceği nitelikte uygulamaları sağlamak, örnek olmak.

headline

Bizlerde bir söz vardır: “Balık baştan kokar”

Keşke Türkiye’de de bu tip örnek projeler olsa, sorumluluk ve görevlerimizin evde başladığına dair örnek oluştursa, ülkemin insanları da bu tip projelerin uygulanabilir olduğunu görse, TBMM ceylan derisi koltukları ile değil de “Yeşillenme” projeleri ile basında yer alsa, First Lady’mizin doğa ile ilişkisi Bayan Obama ile topladığı elmalarla sınırlı kalmasa… Çok mu istedim? Neyse gönül bu işte. Çocuklara bırakacağımız dünyamız, ülkemiz iyi olsun istiyor insan. Başkalarının icraatlarına bakıp, elimiz kolumuz bağlı kalmasın istiyor.

Umarım bir gün hareketlenmeler başlar içimizde bir yerlerde. Biz de farkına varırız dünyamız hepimize ait ve biz ona iyi bakmadıkça, besleyemedikçe o da bizim çocuklarımıza bakıp, besleyemeyecek. Uyanmanın vakti geçmemiş olsa bari.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Bu aralar kompost yapıyoruz

Çöpten şahane bir toprak yaratın.

Kapat