İngiltere 450 km’lik unutulmuş bisiklet yollarını yeniden canlandırıyor

1934 ile 1940 yılları arasında Birleşik Krallığın Ulaştırma Bakanlığı, o zamanlarda da bisiklet yolları ile ünlü olan Hollanda’nın yollarına rakip olacak dev bir proje başlatmıştı. Birleşik Krallığın bu projesi maalesef yanlış bir zamana denk geldiğinden unutulup gitmiş.

Projenin sonuna yaklaştığı 1939 yılında Büyük Britanya Almanya’ya savaş açarak 6 yıl sürecek küresel bir hengamenin içine girdi. Savaş sonrası zamanlarda İngiltere yeniden yapılanırken, otomobil bisikleti yenecek daha önceden planı yapılmış bisiklet yolları yerini otomobiller için tasarlanmış yollara bırakacaktı.

TIKLAYIN: Kopenhag trafiğinde artık otomobilden çok bisiklet var

Bugün 450 km’den fazla bisiklet yolu unutulmuş bir şekilde yol kenarlarında durmakta. Bazıları toprak ve çimle kaplı, bazıları kaldırımlar ile birleşmiş, diğerleri ise bisiklet yolu olarak kullanılmakta ama çok az kişi arkasındaki tarihi hatırlıyor.

Bu kişilerden bir tanesi de tarihçi ve bisiklet kullanımını destekleyen Carlton Reid. Aylarca süren araştırmalarını Google’ın Sokak Görüntüsü özelliği ile pekiştiren Reid, bu bisiklet yollarının İngiltere’nin Liverpool kenti ile İskoçya’nın Dundee kenti arasındaki kısmını yeniden haritalandırdı.

Reid bundan sonra ise Hollanda’ya rakip olması planlanan bu iddialı bisiklet yolunun amacına uygun bir şekilde kullanmasını hedefliyor. Bunun için şehir planlama uzmanı John Dales ile bir Kickstarter kampanyası başlatan Reid, daha fazla araştırma yapmak ve en sonunda yetkililer ile beraber çalışıp, bu unutulmuş yolların yeniden canlandırılması için destek toplamaya çalışıyor.

Projenin asıl hedefi Ulaştırma Bakanlığının yeniden projeyi benimseyip, hükümetin bu konuda bir adım atmasını sağlamak. Reid, Ulaştırma Bakanlığını bu projeye dahil etmek için tüm güçleri ile çalışacaklarını belirtiyor. Reid 75 yıl önce böyle iddialı bir proje planlayan bakanlığın modern çalışanlarının da aynı planı benimseyeceklerini umuyor.

Kaynak: MNN

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Venedik Kanalı’ndaki devasa eller iklim değişikliğine karşı yükseliyor

İklim değişikliğine dikkat çekmek isteyen İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn 2017 Venedik Sanat Bienali için devasa bir heykel tasarladı.

Kapat