Yeşilist.com Logo

İstanbul uyan, kabusun gerçek oluyor!

by / 195 Yorum / 196 Okunma / 29 Ekim 2012

Yüzyılların kenti, yuvamız, gürültüsüne, karmaşasına rağmen sevdiğimiz şehrimiz bugün koskoca bir metropol olan İstanbul’un kendine has doğası, kültürü, değerleri, Boğaz’ı, yüzyılların izlerini taşıyan mahalleleridir, bu şehrin albenisi.

Ama büyümek, gelişmek adına yok ediyoruz değerlerimizi. Mimar Sinan’ın su kemerleri diktiği, İstanbul’un akciğeri, çeşit çeşit kurda kuşa yuva Fatih Ormanı’nın tam ortasına 320.000 metrekarelik bir beton kütle konuyor. Ağaçlar kesiliyor, beton temeller atılıyor, orada yaşayan doğal hayat yok oluyor ve bütün bu yıkım, yapay kentlerde önceden belirlenmiş suni ‘sosyal’ ve ‘kültürel’ eğlenceler yaratmak için. Oysa İstanbul’un güzelliği, eskiliği, kendi kültürü, şehrin dört bir yanına yayılmış, kimi zaman gizli kalmış hazineleri ve gizemidir.

Biz, İstanbullular, bakmazken bir sabah kalktık ve Fatih Ormanı’mızın yok edildiğini öğrendik. Kızgınız, üzgünüz, ve biz farkında değilken ormanımızın sözde çevreyle dost binalar için yok ediliyor olmasını kınıyoruz. Asıl sürdürülebilir olan kültürel değerleri korumak iken 320.000 metrekarede yapay bir dünya yaratmak isteyen projeye onay verilmesini de 1453’ten beri bize emanet olan İstanbul’un ve kültürünün yok edilmesi olarak addediyoruz.

Sen de bizim gibi düşünüyorsan lütfen buraya tıkla, imza ver, ses ver!

Yeşilist Ekibi
info@yesilist.com

Not: Yeşilist.com tarafından başlatılan kampanyamız Change.org platformu üzerinden yürütülmektedir.Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebook

Önceki yazıyı okuyun:
Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun!

Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun !

Kapat