Katilden itiraf!: Çevreci çiftin cinayetinin arkasından kapatılan mermer ocağı çıktı

Antalya Finike’de yaşadıkları dağ evinde öldürülen çevreci Ali Ulvi ve Ayşin Büyüknohutçu çiftinin katil zanlısı Ali Yumaç, savcılık ve mahkeme ifadelerinde, kapatılan mermer ocağında çalışan ‘Çirkin’ lakaplı kişinin cinayetler için 50 bin TL teklif ettiğini, 3 bin TL’sini ödediğini söyledi.

Ali Ulvi ve Ayşin Büyüknohutçu çifti asırlık sedir ve çam ağaçlarının da bulunduğu Alacadağ, Gökçeyaka, Kızılcık ve Adala gibi bölgelerdeki taş ve mermer ocaklarına karşı bölge halkının da desteğiyle yaklaşık 6 yıldır hukuki mücadele veriyordu. 10 Mayıs günü Büyüknohutçu çifti Alacadağ’daki dağ evlerinde ölü olarak bulunmuştu.

Yakalanan katil zanlısı Ali Yumaç, savcılıktaki ifadesinde  kapatılan bir mermer ocağı firmasını suçladı ve azmettirici olarak gösterdi:

“Mermer ocağında çalışan, adını bilmediğim, 65-70 yaşlarında, siyah cip kullanan, beyaz saçlı, sürekli kirli sakalla gezen, 1.65 boylarında ‘Çirkin’ lakaplı adam 8 Mayıs günü yanıma geldi. Bana ’Cebinde paran var mı?’ dedi. ’Yok’ dedim. ’Sana bir iş teklif edeceğim’ dedi. Cebinden 3 bin TL çıkarıp verdi.’Bizim ocak bunlar yüzünden kapandı, sen bunları hallet, şu 3 bin TL’yi al, 47 bin TL’yi de olaydan sonra vereceğim’ dedi. ’Silah nasıl olacak’ dedim. ’Silahı kendin bilirsin’ dedi, başka bir şey konuşmadık.”

Sorgusunda evden neden hırsızlık yaptığı da sorulan Yumaç, bana aynı şahıs ’Olaya hırsızlık süsü vereceksin, para çalarsan kendine, diğer çaldıklarını da dipsiz kuyuya atacaksın’ dedi” diye konuştu.

Savcılık ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilen Yumaç, buradaki ifadesinde ise cinayet öncesi mermer ocağı sahiplerinden silah talep ettiğini, ancak onların vermediğini söyledi:

“Olay akşamı maktullerden erkek olanını öldürme düşüncem belli ölçüde vardı. Ancak eşini öldürme düşüncem yoktu. Olay akşamı erkek maktul bana fener doğrulttu ben de o esnada vurdum. Işığı bir anda bana doğru tutunca panikledim ve tetiğe bastım. Erkek maktul sırt üstü düştü. Sonra kadına da ateş ettim. Onu da öldürdükten sonra kaçtım.”

Ali Ulvi Büyüknohutçu’yu 4 yıldır tanıdığını kaydeden Yumaç, Büyüknohutçu çiftinin evine çay içmeye keşif amaçlı gittiklerini de itiraf etti. Yumaç, “Evi keşfetmem gerekiyordu. Daha sonra eşimle Ali amcanın evine çay içmeye gittik ve keşif amacımı gerçekleştirmiş oldum. ‘Çirkin’ lakaplı kişi 47 bin TL’lik kalan tutarı, cinayetten 3-4 gün sonra getireceğini söyledi. Getireceğim dediği yer mermer ocağıydı” dedi.

Büyüknohutçu çifti, Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu sözcüsüydü. Finike İlçesi’nde bulunan taş ocaklarına karşı açtığı davalar ve çevreci eylemleriyle adını duyurmuştu. Büyüknohutçu Çiftçi TV programında bölgeye yapılmak istenen taş ocaklarının bölgeye ve canlılara verdiği zararları anlatmıştı.

Çevre dostu bu cesur çiftin ölümü üzerine tekrardan ailesine ve tüm yakınlarına baş sağlığı diliyor, suçluların ve azmettiricilerin yargılanmasını ve adaletin yerini bulmasını umuyoruz.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Perşembe Gezmesi: Bu akşam müzeler ücretsiz ziyaret edilebilecek

18 Mayıs’ta Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında Türkiye’nin pek çok yerinde müzeler geceye kadar açık ve ücretsiz olacak.

Kapat