Köprü’ye bir tepki de bisikletçilerden: 3. Köprü’den gelecek “hayrı” da “şerri” de kabul etmiyoruz.

İstanbul’un dört bir tarafını çevreleyen mega projelerden biri olan 3. Köprü projesine bir tepki de bisikletçilerden geldi. Don Kişot Bisiklet Kolektifi yapmış olduğu açıklamada “Şüphesiz ki çok ciddi bir doğa katliamı olan 3. Köprü’den gelecek olan “Hayrı” da “Şerri” de istemezük.” ifadesine yer verdi.

İstanbul’un kuzeyine konuşlandırdıkları dev projelerle başta tüm İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesindeki canlıların barınma,  nefes alma ve su hakkına ciddi tehlike altında olduğu uzun süredir dillendirilmekteydi.Bu mega projelerden belki de günümüzde en popüler olanı 3. Köprü Projesine, bir tepkide bisikletçilerden geldi.

Kolektif, 3. Köprü Projesinin diğer projelere benzemediğini, tahribatının çok daha ciddi boyutlarda olduğunu belirtirken, projeyi “Benzersiz bir doğa katliamı. Milyonlarca ağacın kesildiği, İstanbul’un akciğerlerine indirilmiş bir balta, onlarca civar köyüne yapılmış amansız bir saldırı”olarak tanımladı.

10660101_969944066409180_7149135140891535900_n-2

Tüm gün trafik terörüne maruz kalmalarına ve bisiklet yollarının yaygınlaştırılmasını savunan bisikletçilerin bisiklet yolu yapılma garantisi verilse bile bu cinayet projenin reklamının yapılmasına alet olunmaması çağrısında bulunan Don Kişot Bisiklet Kolektifi, tüketime karşı üretimi, talana karşı emeği, tahribata karşı tüm yaşam formlarının yaşama hakkını savunduklarını belirtirken, bu nedenle Kuzey Ormanları’nın böğrüne çoraklanmış 3. köprüyü istemediklerini ifade ettiler.

 

Metnin tamamı:

Neden 3. Köprü’de Bisiklet Yolu İstemiyoruz?

26 Ağustos Cuma günü İstanbul mantar gibi biten bir mega projeye daha ev sahipliği yaptı, 3. Köprü. Ama bu proje diğerlerine benzemiyor. Benzersiz bir doğa katliamı. Milyonlarca ağacın kesildiği, İstanbul’un akciğerlerine indirilmiş bir balta, onlarca civar köyüne yapılmış amansız bir saldırı.

Türkiye nüfusunun beşte birine, toplam tüketiminin yüzde otuzuna sahip İstanbul, bu köprü ile daha fazla yapılaşmaya, fütursuz genişlemeye ve eşitsizlikleri derinleştirmeye devam edecek. Doğal sınırlarını çoktan aşmış bu şehir, barbarca çevreyi tahrip etmeye devam edecek.

Bizler bisikletçiyiz. Barışçılız, şiddetin her türlüsüne karşıyız, tüketime karşı üretimi, talana karşı emeği, tahribata karşı tüm yaşam formlarının yaşama hakkını savunuruz. Nerde bir adaletsizlik olsa, nerde bir doğa katliamı olsa; biz o yana doğru pedallarız. Bisiklet sadece iki teker değildir bizler için, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Alın teri dökeriz, çevreyle bütünleşiriz, dayanışırız.

Tam da bu sebeple İstanbul’un kuzeyine, hepimizin nefes alabildiğimiz Kuzey Ormanlarının böğrüne çoraklanmış 3. Köprüyü istemedik. Kâr zarar hesabı yapmıyoruz, “Ama ülkemiz büyüyor, dünya devi oluyor” zırvalarına bakmadan yaşam hakkımız için hala 3. Köprü’ye karşı duruyoruz. Ve bu kadar yaşam düşmanı bir yapıdan gelecek “hayrı” da, “şerri” de kabul etmiyoruz. İsterseniz bisiklet yolu yapın, isterseniz köprüyü yeşile boyayın, isterseniz de Çin’den ithal ettiğiniz peyzaj bitkileriyle kaplayın.

Tekrarlıyoruz, 3. Köprü’den gelecek “hayrı” da “şerri” de kabul etmiyoruz.

3. Köprü cinayettir, yeryüzündeki tüm cinayetlere karşı yaşasın yaşam hakkımız!

Don Kişot Bisiklet Kolektifi


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Obama Türkiye’nin iki katı büyüklüğünde bir alanı deniz koruma bölgesi ilan etti

Papahanaumokuakea Deniz Ulusal Anıt bölgesi 1.5 milyon kilometrekarelik alanı ile neredeyse Türkiye’nin iki katı büyüklüğünde.

Kapat