İsveç’teki 7 katlı Bisiklet Evi otomobilsiz bir yaşam için tasarlandı

İsveç’in Malmö şehrinde yeni yapılan bir binanın diğer apartmanlar gibi otomobiller için park alanı yok. Bunun yerine, mimarlar park alanına yapılacak yatırımı yeniden değerlendirip, otomobil kullanmak istemeyen kişiler için bir yaşam alanı oluşturmuş.

Cykelhuset (Bisiklet Evi) adı verilen bu yeni binanın stratejisi tamamen insanların hangi koşullarda otomobil kullanmadığını öğrenmek ve otomobiller yerine bisikleti alternatif olarak kullanmak üzerine kurulmuş.

7 katlı bu binada yaşayanların otomobil ile alışverişe gitmeyeceğini varsayan mimarlar, online alışveriş için geri iade durumlarında da kullanılabilen bir posta kutusu sistemi oluşturmuşlar.

BUNA DA BAKIN: Etekle bisiklet sürmenin püf noktası

3063204-slide-2c-these-swedish-bike-apartments-are-designed

Eğer bir kişi şehrin içinden ağır bir kargo alacaksa, apartmanda ortak kullanıma sunulmuş ağır yük taşımak için özel olarak tasarlanmış bisikletler mevcut bulunuyor. Bu bisikletler aynı zamanda çocuk arabasına da döndüğünden, çocukları okula bırakmak için bile kullanılabiliyor.

Şehir merkezine yakın bir yerde bulunan bina, tren istasyonuna da olan yakınlığı yüzünden yaşayanların işlerine gitmesini oldukça kolaylaştırıyor. Treni kullanacak apartman sakinleri isterlerse o gün kullanmaları için katlanabilir bisikletlerden birini ödünç alabiliyor.

Gene de bisikletin yetişemediği yerlerde apartman sakinleri isterlerse “mobil üyelikten” yararlanabiliyor. Bu servisin içinde otomobil paylaşım üyelikleri, bisiklet tamir servisi ve toplu taşımayı kullanmak için paylaşılan krediler var.

2016-08-31 (1)

Binanın içerisinde ise asansörler kargo bisikletlerin sığmasını sağlayacak şekilde normalden daha geniş bir şekilde planlanmış. Yaşadığınız kata ulaştığınızda bisikletinizi döndürürken sorun yaşamayın diye asansörün kapıları her iki taraftan açılmakta. Bisikletinizi park etmek içinse, en alt katta bulunan bisiklet garajını ya da dairenizin kapısının önünde bulan park alanlarını tercih edebilirsiniz.

Bisikletler aynı zamanda dairenizin içine de sığabiliyor. Eğer bisikletinizle yiyeceklerinizi almaya gittiyseniz hiç zorlanmadan buzdolabınızın önüne kadar getirebiliyorsunuz. Dairenin tasarımında bile bisiklete uyum düşünülmüş örnek olarak, pencereler bisiklet tekerleklerini andıracak bir şekilde daire şeklinde yapılmış.

BUNU DA OKU:  Teflona sağlıklı alternatifler

3063204-inline-3-these-swedish-bike-apartments-are-designed

Apartman aynı zamanda balkon bahçecileri için de çok güzel seçenekler sunuyor. İsterseniz balkonunuzda kendi kendini sulayan saksılar ile bitkilerinizi yetiştirebilir, ya da İsveç kışına dayanan paylaşıma açık bir serada yeşiller içinde aradığınız sıcaklığı bulabilirsiniz.

Binanın ilk katında bulanan 31 adet oda ise bu tecrübeyi deneyimlemek isteyen kişilere gecelik kiralanabiliyor. Bu odaları kiralayan kişiler tren istasyonuna geldiği zaman binanın sahibi olan şirketin bisikletlerinden birini tüm ziyareti boyunca kullanabiliyor.

CykelHuset’in Aralık ayında açılması planlanıyor.

Kaynak: FastCoExist

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mimari, Sanat ve Tasarım
Köprü’ye bir tepki de bisikletçilerden: 3. Köprü’den gelecek “hayrı” da “şerri” de kabul etmiyoruz.

İstanbul’un dört bir tarafını çevreleyen mega projelerden biri olan 3. Köprü projesine bir tepki de bisikletçilerden geldi. Don Kişot Bisiklet...

Kapat