Yeşilist.com Logo
unnamed

Şahika Ercümen’in gözünden Kaş-Kekova

by / 984 Yorum / 984 Okunma / 27 Temmuz 2016

WWF Türkiye’nin başlattığı Kaş’ı betona teslim etmeyin! #KaşBöyleGüzel kampanyası dahilinde yeni bir video yayınlandı. Kampanyanın bu yeni video’sunda Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, antremanları ve rekor denemeleri için neden Kaş-Kekova bölgesini tercih ettiğini anlatıyor.

WWF’in kampanya metni ve kampanyaya katılma link’i aşağıda:

Kaş için hazırlanan yeni “Çevre Düzeni Planı”nı inceledik. Bu plan hayata geçerse, Kaş’ın mavisi, betonun grisiyle boğulacak. Bölge yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Kaş, Türkiye’de doğayla barışık, sürdürülebilir turizm denince ilk akla gelen yerlerden biri ve böyle kalması, korunması gerektiğine inanıyoruz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce Kaş için yeni bir çevre düzeni planı hazırladı. Değerlendirme süreci devam eden “Kaş İlçesi Merkezi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”, Kaş’ın doğasını koruyan, yerel ekonomiye destek veren turizm modelini, betona ve kitle turizmine teslim etme riski taşıyor.

Önerilen plan, aralarında dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nın (1. derece doğal sit alanı) da bulunduğu Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan birçok alanı tehdit ediyor. İnceboğaz bölgesindeki 1. derece arkeolojik sit alanı dahil, Liman Ağzı, Gökseki, Bucak ve Çukurbağ Yarımadası’nda da betonlaşma riskini artırıyor. Plan onaylanırsa, bozuk orman niteliğindeki birçok alan ve zeytinlikler yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Kaş’ın doğa turizmine adanmış, yerel ekonomiyi ve yöre insanını kalkındırmayı amaçlayan sürdürülebilir turizm hamlesini etkileyecek bu planın geri çekilmesini istiyoruz. Bölgeyle ilgili planların, orada yaşayan insanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, mevcut koruma alanlarını ve doğal dengeyi gözeterek hazırlanması gerekiyor. Kaş Koruma Platformu da benzer bir taleple yeni planı desteklemiyor. Kaş’ta sürdürülebilir turizmin desteklenmesi için “Kaş İlçesi Merkezi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”nın geri çekilmesini talep ediyoruz.

WWF-Türkiye

Kampanyaya buraya tıklayarak katılabilirsiniz.Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
h_butoday_iStock_000019323234_Full
Sağlıklı beslenmek için 6 kolay öneri

Bu öneriler ile kaçamaklarınız bile sağlıklı olsun.

Kapat