Sinüzit tedavisi için doğal reçete

Akut sinüzit olarak da adlandırılan sinüs enfeksiyonları geniz yolunda iltihaplanma ve şişkinliğe neden olur. Bu da genizde biriken mukusun boşalmasını engeller. Gittikçe daha fazla sayıda yetişkinde gözlemlenen hastalıkla başetmede antibiyotiklerin pek başarılı olamadıkları da bir diğer veri.

Siz de tıbbi tedavi yöntemlerine rağmen sinüzitten çekenlerdenseniz bir de doğanın size sunduğu bu şifayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Elbette ki bu tarif hiçbir ilacın muadili değildir, bu nedenle kullandığınız bir ilaç varsa onu bırakmanızı değil bunu bir ‘alternatif’ eşlikçi olarak düşünmenizi öneriyoruz. Ve bünyenizi en iyi siz bilirsiniz, tavsiyemizi bu gözle okuyarak değerlendireceğinize eminiz.

Ve gelelim tarifimizin içeriklerine.

0e7daa50bb6a76456a28366e37fc1552

Kırmızı biber: Bu koyu kırmızı baharatın acı olmasını sağlayan kapsaisin, sinüsleri temizlemeye oldukça yardım edecek.

Zencefil: İltihap karşıtı ve antibiyotik özellikleri gösteren zingiberen, gingerol ve shogoal gibi uçucu yağları bünyesinde bulundurur. Antibakteriyel özellikleri enfeksiyona yol açan bakterileri yok etmede, iltihap karşıtı özelliği ise geniz yolundaki şişkinliği azaltmada etken olabilir.

Limon suyu: C vitamini bağışıklığı artıran bir antioksidan olarak bilinir ve limon suyu da bu açıdan oldukça zengin bir gıda. Güçlü bir bağışıklık sistemi sinüs enfeksiyonlarına karşı verilecek mücadele için oldukça önemli.

Zerdeçal: Çoğu zaman ‘Hindistan altını‘ olarak adlandırılan bu gıda antiviral, antinbakteriyel, antimikrobiyal ve iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Beslenme düzeninize zerdeçalı dahil etmeniz sinüs enfeksiyonu ile verdiğiniz mücadelede önemli bir destek olacaktır.

Karışım için kullanılacak oranlar:

1/4 çay kaşığı kırmızı biber

1/4 çay kaşığı zerdeçal

1/2 fincan limon suyu

Bir parça da zencefil

Kullandığınız gıdaların organik olduğundan emin olun ve günde 2-3 kere için. Sinüsleriniz temizlenene kadar birkaç gün içmenizde herhangi bir sakınca yok.

Şifanız bol olsun.

Kaynak: stepin2mygreenworld.com

 

Önceki yazıyı okuyun:
Çöp toplayan fil, kameralara yakalandı

Güney Afrika'daki bir doğa koruma parkında yaşayan fil, etraftaki çöpleri toplayıp çöp tenekesine atarken güvenlik kameralarına yakalandı.

Kapat