Yeşilist.com Logo
3432423423(1)

Tekstilin geleceği: Örgü

by / 324 Yorum / 324 Okunma / 23 Kasım 2015

Geçtiğimiz kış bir hayli yaygınlaşan yetişkinler için boyama kitabı (mandala) akımının ardından bu kışın hobisi örgü örmek olacak gibi. Bir tarafta hazır satılan örgü kitleri diğer yanda internette dolaşan anneanne motifleri derken bu kış renkli yün tasarımları bolca görecek gibiyiz. Mandala gibi örgü örmenin de meditatif ve zihin boşaltıcı etkileri var fakat mandaladan farklı olarak örgü, küresel ekonomik düzenin gidişatına bir alternatif olarak da karşımıza çıkıyor.

3D yazıcılara benzer olarak üretilen örgü makineleri, büyük markaların uçuk fiyatlara sattığı giysilerin bire bir kopyalarını üretebilecek kapasiteye ulaştı. OpenKnit isimli açık kaynaklı örgü makinesi projesi yerel olarak üretilen pamuk ve iplikleri kullanarak istenen tasarımları dakikalar içerisinde üretebiliyor. Bu sayede büyük şirketlerin Asya ülkelerinde yok pahasına çalıştırdığı işçilerin ekonomik ve sosyal sömürüsünün yanı sıra okyanus ötesinden yaşadığınız şehirdeki dükkana taşınan giysilerin yarattığı karbon ayakizi de engellenmiş oluyor, hem de yerel pamuk ve iplik kullanılarak.

Mahallenizde kullanımınıza hazır bir örgü makinesi olmaması örgü hareketine dahil olmanıza engel değil elbette. Yüzlerce farklı örgü tasarım ve modelini bulabileceğiniz, ücretsiz üyelik sunan siteleri gezerek evde kendi yün tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Örgü deyince aklınıza yalnızca kazak, atkı ve bere gelmesin. Bu sitelerde çantalar, çoraplar, çocuk ve hayvan oyuncakları gibi çeşit çeşit tasarım bulunmakta. Bu tasarımlar ne tür yün kullanacağınız ve örgü tarifi gibi bedava açıklamalar da içeriyor. En popüler iki örgü site ve uygulaması Ravelry ve Stash2Go‘ya üye olarak yüzlerce ücretsiz tasarım arasından beğendiklerinizi seçebilir ve hemen örmeye başlayabilirsiniz.

234234234

Kaynaklar:
http://3dprintingindustry.com/2014/02/24/digital-knitting-form-3d-printing-whether-yes-great-potential/
https://www.kickstarter.com/projects/1289210625/custom-fit-sweaters-ethically-made-in-america/posts/1023613
http://openknit.org/
https://www.reddit.com/r/knitting/comments/2rfpcl/ravelrycompatible_knitting_apps/
http://www.stash2go.com/
http://www.ravelry.com
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
9876543234
Tarımın doğa dostu olması için organik olması gerekli mi?

Tarım alanlarının bir kısmının “doğa”ya ayrılması, organik olsun olmasın hem çiftçilere hem de doğaya yarıyor.

Kapat