Telefonunuzun vücudunuza etkileri hiç de küçümsenecek gibi değil

Mesajlaşmak ve sosyal medya dikkat dağıtan bir aktivite ve bazıları bunu direksiyon başındayken yapmaya çalışıyor.

Sizin böyle tehlikeli şeyleri zaten yapmadığınızı varsayıyorum (yapıyorsanız da o telefonu elinizden bırakın lütfen), ama mesajlaşmak ve artık neredeyse bilgisayarlarımızın yerini alan cep telefonu ile ilgilenmek, eklem ağrılarına hatta daha ilerisinde nörolojik zararlara bile yol açabiliyor. Ekrana odaklanmış gözler ve bükülmüş boyunlar ise kronik ağrılara yol açabiliyor.

Mesajlaşmayı kesecek ya da sosyal medyayı hesaplarınızı kapatacak değilsiniz ama telefonunuzu daha iyi bir pozisyonda kullanabilir ve fiziksel etkilerini en aza indirgemek için kısa aralar verebilirsiniz. Aşağıdaki resimde telefon kullanmanın vücudunuzun hangi bölümlerine etki ettiğini görebilirsiniz.

2613729813940400333

Boyun ve Bel Ağrıları

Mesajlaşırken farklında olmasanız bile kafanız aşağıya doğru eğiliyor ve o pozisyonda uzunca bir süre kalıyorsunuz. 2014 yılında bu konuyu araştıran Kenneth Hansraj isimli ortopedi cerrahı, yaklaşık 5 kg gelen kafamızın 60 derecelik bir pozisyonda boyuna 27 kg’lık ek bir yük getirdiğini hesapladı.

Ağrıyan boynunuzu iyileştirmek içinse yapabileceğini tek şey var, telefonunuzu yukarı kaldırıp başınızı kulaklarınızın direk omuzlarınızın üstünde hizalayacak şekilde tutmanız.

Nefes Alma Problemleri

Boynunuzu eğmeniz ve omuzları öne düşürmeniz aynı zamanda derin nefesler almanızı da zorlaştırıyor. Buna ek olarak o poziyonda kaburgalarımız da rahat hareket edemediği için kalbimizin ve akciğerlerimizin verimi de azalıyor..

Eğer bunlar boynunuzu kaldırmanızı ve telefonunuzu yukarı kaldırmanızı sağlamadıysa, araştırmacılar hepsine ek olarak, bilgisayar ve telefon ekranlarına bakanların dahayavaş nefes aldığını ve hatta nefeslerini tuttuğunu ortaya çıkardı. “Ekran apnesi”ismi verilen bu durum, diğer yapılanlarla birleşerek stres ve kalp atış ritminizi arttıyor.

Bu duruma izin vermek istemiyorsanız, saat başı masanızdan veya telefon başından kalkıp esnemeniz ve yavaş ve derin nefeseler almanız lazım. Bunu yapmanın en iyi yolu ise telefonunuza alarmlar koymak olacaktır.

Başparmağınız ile İlgili Sorunlar

Her ne kadar resmi olarak açıklanmış bir tıbbi sorun olmasa da, uzun süre boyunca telefonunuzu tutmak, parmağınızdaki bükücü kaslarınızı kısıtlıyor. Bunun sebebi ise başparmağınızın diğer parmaklara göre daha az esnekliğe sahip olması.

En sonunda baş parmağınızda ve bileğinizde odaklanmış ağrılar artıyor, tutma gücünüz azalıp, hareket alanınız da kısıtlanıyor. Bunun önüne geçmek içinse diğer parmaklarınızı mesajlaşmak için kullanabilir ya da artık oldukça ilerlemiş olan sesli komut sistemlerini kullanabilirsiniz.

234235222

Mesaj Pençesi

Mesajlaşma kolay gibi gözükse de hızlı yazmak bir alışma dönemi ve iyi bir “motor beceri” gerektiriyor. Ama bu “başarı” yanında mesaj pençesi adlı bir sorun ile gelebilir.

Ellerin bu şekilde çokça kasılması, yavaş yavaş biriken stres incelmelerine oradan datendon iltihabi ve karpal tünel sendromuna yol açabilir.Yapmanız gereken ise ellerinizi düzenli olarak gevşetmek ve elinizi gerip açmak.

Dediğimiz gibi mesaj atmayı veya telefonunuzu kullanmayı bırakacak değilsiniz ama bu sorunların farkında olmanız ve bunlar için önlem almanız oldukça önemli.

Hadi şimdi kalkın ve yazılanları bir kez uygulayın!

 

Kaynak:

Huffington Post

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan’a yardım etmek için: Hadi komşuya kahveye

Hadi komşuya gidelim! Belki tüm borçlarını ödeyemeyiz ama bir kahve içer ve farklı çözüm önerilerini dinleriz.

Kapat