Vücudunuzu yoran yaz sıcaklarına karşı ferahlatıcı ve tamir edici bir buzlu çay tarifi

Uzun süre kendini hissettirmeyen yaz bir anda tam güç geri döndü. İşte tam bu zamanlar susuzluğunuza dikkat etmenin zamanı. Su içmenin yanında bu ferahlatıcı buzlu çay tarifi, hem susuzluğunuzu giderecek hem de vücudunuzdaki iltihaplanmalara karşı da savaşacak.

Vücudunuz sizi her gün zararlı maddelerden, zarar görmüş hücrelerden ve hastalık yapıcı mikroplardan temizlerken enflamatuvardan (iltihaplanma) kaynaklı bir şekilde kendini yorar. Fabrikasyon buzlu çaylar hem kafein miktarları, hem içindeki şekerler, hem de bazı katkı maddeleri ile vücudunuzu daha da yorar.

Vücudun yabancı maddelere biyolojik bir tepkisi olan enflamasyonun önüne geçmek ve yenmek için evde doğal malzemeler ile yapacağınız bu buzlu çay tarifi size yardımcı olacak “büyülü” içeriklere sahip.

TIKLAYIN: Yaza özel siyah çaylı smoothieler

Tulsi (Kutsal Fesleğen) Çayı:

Aktarlarda ve alternatif tıp dükkanlarında bulabileceğiniz bitkilerden olan tulsi, ya da kutsal fesleğen, teknik olarak çay ile aynı ailede olmasa da Hindistan’da en çok içilen “çaylardan” biri. Kafein içermeyen tulsi, strese, enfeksiyonlara ve iltihaplara karşı oldukça etkili olduğundan kutsal fesleğen ismini almış.

Fesleğen ailesinden olmasına rağmen tulsinin tadı daha tatlıdır. Bu çay için fesleğeni de kullanabilirsiniz ama çayınız biraz daha acı olacaktır.

Biberiye:

Her taze baharat gibi biberiye de tedavi özellikleri olan yağlar içeriyor. Hafızaya ve hatırlamaya yardımcı olan bu bitki aynı zamanda bazı çalışmalarda kanseri önleyen bir bitki olarak da kabul ediliyor. Bununla beraber içerdiği karnosol iltihaplanmaya karşı savaşan doğal bir kimyasal.

Kekik:

Kekik içinde bulunan karvakrol ile strese karşı oldukça etkili bir bitki. Binlerce yıldır boğaz ve burun tıkanıklığını açmakta, mikroplara karşı savaşmakta kullanılan bu bitki bu tarifi daha da güçlü kılıyor.

Hep beraber bu üç içerik bu çayı taze, ferahlatıcı, yaza hazır bir vücuda yardımcı mega kokteyle dönüştürüyor. Yapımı da düşündüğünüzden kolay:

İçindekiler (1 kişilik)

  • 1 tatlı kaşığı tulsi çayı
  • 1 filiz taze biberiye
  • 4 filiz taze kekik
  • 1 bardak su

Yapılışı:

Suyu kaynattıktan sonra, bütün içerikleri suya ekleyip üstünü hemen kapatın.

20 dakika kısık ateşte beklettik sonra renkleri daha açık hale dönmüş bitkileri süzün.

Ağzını yeniden kapatıp, buzdolabına koyun. 1-2 saat bekledikten sonra buzlu bir bardakta servis edin.

Kaynak: MindBodyGreen

 

Önceki yazıyı okuyun:
Hava kirliliğindeki artışı yaşam süresini 10 yıl kısaltıyor, maliyeti milyarlarca artırıyor

Danimarka'nın Aarhus Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, havadaki kirletici partüküllerin sadece 10 mikrogram artmasının bile beklenen yaşam süresini 9...

Kapat