12.000 yıllık tarih göz göre göre yok ediliyor

10 yıldan uzun süredir doğaseverler Hasankeyf’e yapılması planlanan Ilısu Barajı ile mücadale halinde. Kullanımı on yıllar sürecek, daha sonra bir işlevi kalmayacak bir baraj için 12.000 yıllık antik Hasankeyf’in sular altında bırakılması tarihe saygısızlık olarak anılıyor.

Çevre topluluklarının, uzmanların sanatçı ve politikacıların sayısız çağrısına rağmen Hasankeyf’teki yıkımın önüne geçilemiyor. İlk olarak yapılacak çalışmalarda tehlike arz eden kayaların düşürüleceği söylenmişti fakat bölgedeki uzmanlar bu çalışmalar sırasında tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali olmayan kayaların da düşürülmeye çalışıldığını ve bu patlamaların diğer kayalarda da titreşimlere neden olduğunu, kalenin doğal yapısının bozduğunu belirtiyorlar.

Bölgeden bugün paylaşılan fotoğraflarda ise alana iş makinelerinin girdiği ve tahribatın ölçeğinin büyüdüğü görülüyor.

Bunun yanında Birgün’ün haberine göre baraj çalışması kapsamında Dicle Nehri’ne yatağına set çekilmesi sebebiyle de nehirde binlerce balık yaşamını yitirdi. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği üyesi Hasan Argunağa, “Dicle’de firmaların yapılan çalışmalar nedeniyle suyun yönünün değiştirmesiyle birlikte karada kalan balıklar can çekişerek telef oldu. Buna sebep olanların cezasız kalmamasını istiyoruz” dedi.

Hasankeyf bu toprakların mirasıdır, kültürüdür. Yok edilmesine karşı hep beraber sesimizi çıkarmalı, Hasankeyf’e sahip çıkmalıyız. Hasankeyf’e dokunmayın, dokunanlara dur deyin!

BUNU DA OKU:  Tüm tepki ve tartışmalara rağmen Hasankeyf'teki Ilısu Barajı'nın yapımına devam ediliyor
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ekoturizm, Kent, Mimari
Tatilde okuyabileceğiniz 11 yeni ve yeşil kitap

Doğaseverlerin bu uzun tatilde zevkle okuyabileceği yeni kitaplar listemiz hazır.

Kapat