20-21 Eylül’de Karşı İklim Zirvesi’nde Buluşalım

Havalar gözlerimizin önünde hızla değişiyor. Gittikçe artan seller, kuraklık ve susuzluk bu yıl tarımdan, şehirlere tüm hayatımızı etkiledi. Üstelik iklim değişikliğinin artan etkileri yüzünden seneye ve daha sonraki senelerde daha kötülerini de göreceğiz.

Alışkın olmadığımız hortum, sağanak yağışlar ve seller karşısında hiçbirimiz hazırlıklı değiliz. Televizyon ve gazeteler dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğinin yarattığı felaket haberlerini veriyor. Bilim insanları hükümet yetkililerine soruyorlar: “Sizlere çeyrek yüzyıldır söylemeye çalıştığımız şeyde tam olarak neyi anlamıyorsunuz?”

20-21 bildiri arkaa

 

Akla uygun bir dünyada, karar vericiler bilim insanlarının uyarılarını dinlerlerdi. Ama bu dünyada akıl, mantık ve vicdan şirketlerin kârlarına kurban ediliyor.

İklim değişikliğinin yarattığı yıkımlar karşısında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon 23 Eylül tarihinde dünya liderlerini “İklim Krizi” içerikli olağanüstü bir toplantıya katılmaları için davette bulundu.

Yıllardan beri şiddetlenen iklim değişikliğini durdurmak için atmosferdeki sera gazlarını radikal biçimde sınırlamayan, uluslararası bağlayıcılığı ve yükümlülükleri olan bir anlaşmayı hayata geçirmeyen ülke liderleri tekrar bir araya gelecek.

20-21_iklim_5

Liderlerin bir araya gelecekleri tarihten bir önceki hafta sonu, yani 20- 21 Eylül de tüm dünyada ‘Küresel Eylem Günü‘ olarak ilan edildi. Dünyanın dört bir yanındaki iklim aktivistleri ise uluslararası bir anlaşmanın tüm canlı yaşamı için zorunlu olduğunu dile getirmek için bir araya gelecek. Amerika’dan Hindistan’a, Filipinler’den İngiltere’ye milyonlarca insan 20- 21 Eylül tarihlerinde iklim adaleti için sokağa çıkacak. Biz de bu uluslararası hareketin bir parçası olarak insanın ve doğanın sömürülmediği bir dünya için, ne iklimi değiştiren fosil yakıtlara dayalı bir geleceğe ne de ekosistemi yıkıma sürükleyen nükleer, HES, kentsel dönüşüm ve benzeri çılgın projelerin yapılmasına izin vereceğimizi dile getireceğimiz etkinlikler ve yürüyüş düzenleyeceğiz.

 

Öngörülenden bile hızlı gerçekleşen iklim değişikliliğine karşı “harekete geçmek için” bir aradayız. Gelin 20-21 Eylül’de İstanbul’da nasıl bir dünya istediğimizi konuşacağımız “İklimi değil sistemi değiştireceğiz! Onlar bir avuç, biz milyarlarız.” zirvesini birlikte inşa edelim. Küresel Eylem Grubu, 350.0rg.

İlk İmzacılar: Açık Radyo, Su Hakkı Kampanyası, Velotopya, Yeşil Düşünce Derneği, Yeryüzü Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Fikir Sahibi Damaklar, KADOS, Kafkas Forumu, Caferağa Dayanışması, Antikapitalist-Öğrenciler, DAYKO (Doğal Yaşamı Koruma Vakfı), Gola Kültür Sanat Ekoloji Derneği,Antikapitalist Çalışanlar, Greenpeace, Hayata Destek Derneği, Yeşilist, WWF.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, İklim Değişikliği, Kent, Topluluklar
#Studentsgogreen başlıyor!

Türkiye’nin ilk kampüsler arası çevre yarışması ‘Students Go Green’, Yeşilist ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Kapat