2018’in ardından…

Takvimde bir yılı daha devirmeye hazırlanırken, Yeşilist için de heyecan verici bir seneyi geride bırakıyoruz. 2018’de okuyucularımızın da desteğiyle biraz daha büyüdük.

2018’de 2,5 milyon kişiye online olarak ulaştık, sosyal medyadaki takipçi sayımız da 150.000’i geçti. Türkiye’nin bu konuda güncel haberler ve yaşama dair bilgiler yayınlayan sayılı sitelerinden biri olarak bu yıl da 500’e yakın makale yayınladık.

Geride bıraktığımız sekiz yılın ardından, bugün okuyucularımız sayfamızdan 4.000’in üzerinde yeşil yaşama dair değerli biilgiye ulaşabiliyorlar. 2018’de gezegenimiz iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri ve yüz binlerce hayvan türünün kaybolması gibi konularda alarm verse de biz Yeşilist’te yine de ümitli olmaya devam ediyoruz.

Son dönemde, umutlarımızı yeşertme de önemli katkısı olan, İsveç’teki çevre isyanını başlatan 15 yaşındaki Greta Thunberg’in BM İklim Zirvesi’ndeki birkaç cümlesini anmadan geçmeyelim:

“Her gün 100 milyon varil petrol kullanıyoruz. Bunu değiştiren hiçbir politikacı yok. Petrolün yerin altında kalmasını sağlayacak hiçbir yasa yok. Bu şu anlama geliyor, dünyayı kuralına göre oynayarak kurtaramayız. Çünkü kurallar değişmek zorunda. Bu yüzden geleceğimizi önemsemek için dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik. Bizi geçmişte görmezden geldiler ve tekrar bizi görmezden gelecekler. 

Buraya onlar hoşlansın ya da hoşlanmasın değişimin geldiğini söylemek için geldik. İnsanlar meydan okumak için ayaklanacak. Ve liderlerimiz çocuk gibi davranmaya devam ettikçe, uzun zaman önce alınması gereken sorumluluğu biz alacağız.”

Yeşilist’in yayınlarına devam etmesinde siz takipçilerimizin katkısının yeri çok büyük. Bütün bunlarda Patreon üzerinden yaptığımız toplu fonlama üzerinden bize destek olan takipçilerimiz başta olmak üzere bizi takip eden tüm okuyucularımızın  katkısının çok önemli yeri var.

2019’un hepimiz için sevdiklerimizle beraber geçireceğimiz daha huzurlu, daha mutlu ve çevre ile ilgili meselelerin daha çok konuşulduğu, yapıcı önlemler alındığı bir yıl olması dileği ile… Mutlu yıllar!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Gündem, Kent
2018 yılında yayınlanan 35 yeşil kitap

Bu yıl yayınlanan ve ekoloji, gıda, hayvanlar, kentleşme gibi ilginizi çekecek konuları odağına alan XX kitabı derledik.

Kapat