24 Kasım Öğretmenler Günü için ev yapımı 4 hediye önerisi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Öğretmenler Günü 24 Kasım’da kutlanacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım, Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümü olarak ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verilmişti.

Yeni bir nesli oluşturmakta büyük rol oynayan eğitimcilere biz de bir teşekkür niteliğinde küçük bir hediye listesi hazırladık. Öğrencilerin evde kendileri yapabileceği öğretmenler günü hediyeleri, bu kutsal görevi üstlenen öğretmenlere verdiğimiz değeri göstermeye çalıştığımız yollardan sadece biri.

1. Yaprak baskısı

Tam da yaprakların renk değiştirdiği dönemin içindeyken, öğretmeniniz için doğanın renklerini ve bize sunduğu kaynakları kullanmaya ne dersiniz?

  • Dışarıdan düşen yaprakları toplayın
  • Yapraklı sulu boya ile boyayın. Yaprakların doğal renklerini taklit etmeye de çalışabilirsiniz ya da eğlenceli şekilde farklı renkler de kullanabilirsiniz.
  • Boyalı kısmı aşağıdaki kağıdın üstünde olacak şekilde yaprağı yerleştirdikten sonra bir başka kağıt ile bu ikisinin üstünü örtün. Daha sonra bir oklava ile çok da sert olmayacak şekilde kağıtların üstünden gidin. Alt tarafta boyadığınız yaprağın şekli çıkacaktır.

2. Elde kalmış kumaşlar ile kitap ayracı

Eğer evde elde kalmış kumaş parçalarınız varsa, öğretmenler için çok güzel kitap ayraçları yapmak mümkün.

Gerekli malzemeler:

  • 10×20 cm kumaş parçası
  • 9.5×19.5 cm yapışkan tela
  • Çiçek kesimi için 3×10 cm kumaş parçası
  • Kumaş yapıştırıcı
  • Düğme
  • İğne, iplik, dikiş makinası

1. Ütü ile yapışkan telayı ayraç olarak kullanacağımız kumaşın iç tarafına yapıştırın.

2. Ayraç kumaşını iç tarafı dışarı gelecek şekilde uzunlamasına ikiye katlayın.

3. Açıkta kalan alt kısmını ve yan kısmını makina ile dikin.

4. Köşeleri kesip kumaşın içini dışına çevirin.

5. Üstte açık kalan kısmın kulaklarını yaklaşım 1cm içeriye doğru katlayın ve bu şekilde 4 kenarını da makina ile dikin.

6. Çiçek olarak kullanacağınız kumaş parçasının bir ucunu düğümleyin ve düğümden başlayarak kumaşı içine doğru katlamaya başlayın. Her küçük katlamadan sonra göz kararı ile kumaş yapıştırıcısını kullanın. Böylelikle sağlam bir çiçek figürü elde edeceksiniz. Bu figürün ortasına düğmenizi dikin.

7. Çiçeği uzun ayraç kumaşınızın üstüne dikin. İşte bu kadar!

3. Kış Sepeti

Soğuklar daha tam yüzünü göstermedi ama bu kış döneminde tüm gün boyunca koşturan öğretmenlere yardımcı ev yapımı ürünlerin bulunduğu bir sepet onların bu kışı daha rahat geçirmesini sağlayacaktır.

Bizim kış sepetimizin içinde olanlar:

Öksürük şurubu: Turp ve pekmezle hazırlanan öksürük şurubu tarifimiz, bizim de sürekli kullandığımız kış koruyucularımızdan bir tanesi. Şurubun tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Pekmezli kurabiye: Hem gün içerisinde ihtiyaç duyulacak enerjiyi verecek, hem de ambalajlı, içinde ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz bisküviler yerine, ev yapımı, tazecik kurabiyelere hem çocuklar hem de öğretmeniniz bayılacak. Pekmezli kurabiyenin tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Bitki çayları: Kış aylarında hem öğretmeninizin içini ısıtacak hem de soğuk algınlığına iyi gelecek bitki çayları kış sepetinin olmazsa olmazı. Soğuk günler için bitki çayı kılavuzumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Vazelin:  Soğuk havalarda, çatlayan eller ve dudaklar için evde yapabileceğiniz doğal bir vazelin tarifimiz var. Farklı tarifler arasından seçtiğimiz doğal vazelin yapımı tarifini denemek isteyenler buraya göz atabilir.

4. Ama en güzel hediye ona teşekkür etmek

Tüm enerjisini öğrencilerine harcayan öğretmenler için aslında en güzel hediye onlara ne kadar değer verdiğimizi anlatmak. İsterseniz tek başınıza, isterseniz sınıfça yazacağınız bu not, emin olun öğretmeniniz için en değerli şeylerden biri olacaktır.

Öğretmenler günü şiirleri de iyi bir seçenek olsa da, sizin öğretmeninizi neden sevdiğiniz veya onunla ilgili en beğendiniz anınızı bir teşekkür mektubuna yazmanız bu mektubu daha da kişiselleştirecektir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Genel, Hayat, Hediye, Kendin yap, Sanat ve Tasarım
Geri dönüşüme giriş: Hangi çöp, hangi kutuya atılmalı?

Geri dönüşüm yapıyorsanız ya da yapmaya başlayacaksanız hangi çöpü hangi kutuya atacağınıza dair kafanızda soru işaretleri oluşuyor olabilir. Merak etmeyin,...

Kapat