252 milyon yıl önceki Büyük Yok Oluş’un nedeni belli oldu: İklim değişikliği

Günümüzden 252 milyon yıl önce deniz canlılarının yüzde 96’sının karada yaşayan canlıların ise üçte ikisinin yok olmasına neden olan Büyük Yok Oluş’un nedeninin iklim değişikliği olduğu ortaya çıktı.

TIKLAYIN: Okyanus ve denizler tahmin edilenden yüzde 60 daha hızlı ısınıyor

Biliminsanları gezegen tarihinin en büyük yok oluşu olarak bilinen ve 252 milyon yıl önce yaşanan Permiyen-Triyas yok oluşunun nedeninin küresel ısınma olduğunu tespit ettiler. Sediman ve fosiller üzerinde yapılan çalışmalar bu yok oluşun 65 milyon yıl önce yaşanan ve dinozorların yer yüzünden silkinmesine neden olan yok oluştan bile daha sert olduğunu ortaya koyuyor.

Bu tufan o kadar büyükmüş ki gezegendeki ağaç, böcek, bitki ve hatta mikropların büyük kısmı yok olmuş. Bilim insanları bu olayı Dünya’ya dev bir meteor düşmesine benzetiyor ve günümüzde yaşanan iklim olaylarının da benzer sonuçları olacağına dikkat çekiyor.

Dün yayınlanan çalışmada deniz canlıların ölümünün ısınan okyanuslardaki oksijen miktarının aşırı derecede azalması sonucunda yaşandığı belirtiliyor. Günümüzde iklim değişikliğine karşı acil önlemler alınmaması durumunda bu yüzyılın sonunda şu an yaşadığımız 1 derecelik artış 3-4 dereceyi bulabilir ve benzer bir senaryo yaşanabilir. Bugün bile okyanuslarda ısınma ve dünyanın birçok yerindeki denizlerde oksijen seviyelerinde azalmaya şahit oluyoruz. Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma okyanuslardaki ısınmanın bilim insanlarının tahminlerinden çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştu. Bu son araştırmayı yürüten biliminsanları bu şekilde yaşamaya devam edersek benzer bir yok oluşun 2300 yılında yaşanacağını öngörüyorlar.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji
Dünyada bir ilk: Lüksemburg’da toplu taşıma ücretsiz oluyor

Lüksemburg dünyada tüm toplu taşımanın tamamen ücretsiz olduğu ilk ülke olma kararı aldı. 2019 yazı itibarıyla ülkedeki tüm otobüs, tren...

Kapat