Dünyada bir ilk: Lüksemburg’da toplu taşıma ücretsiz oluyor

Lüksemburg dünyada tüm toplu taşımanın tamamen ücretsiz olduğu ilk ülke olma kararı aldı. 2019 yazı itibarıyla ülkedeki tüm otobüs, tren ve tramvaylar ücretsiz olarak kullanılabilecek. 

TIKLAYIN: Sürdürülebilir gıdada Fransa birinci sırada, Türkiye ise OECD ülkeleri arasında sondan üçüncü

110.000 kişinin yaşadığı başkente her gün ilave olarak 400.000 kişi işe gitmek için giriş çıkış yapıyor. 600.000 nüfuslu ülkeye her gün Fransa, Belçika ve Almanya’dan 200.000 kişi iş için giriş yapıyor. Bu da ülke trafiğinin sıkıntı yaratacak derecede sıkışmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz yıl, trafik sorununa çözüm olması amacıyla 20 yaşın altındaki tüm bireyler için toplu taşıma ücretsiz hale getirilmişti. 20 yaş üstündekiler içinse iki saat boyunca yapılan tüm toplu taşıma seyahatleri için 1,78 euro’luk üst sınır belirlenmişti. 2020’nin başından itibaren ise tüm toplu taşıma seyahatleri tamamen ücretsiz hale getirilecek.

Böylece kara yoluna çıkan özel otomobil sayısının dikkate değer ölçüde azalması ve trafik sorununun çözülmesi hedefleniyor.

BUNU DA OKU:  Tarımın doğa dostu olması için organik olması gerekli mi?
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent
100 yıl sonra dünyada insanların olacağını varsayan bir ümit projesi: Geleceğin Kütüphanesi

Bundan 94 yıl sonra insanlık nerede olacak? 2114 yılında yaşayanlar bugüne dair neler bilecekler? İskoç sanatçı Katie Paterson, Norveç'te 100...

Kapat