3. Havalimanına eklenen 15.000 metrekarelik dolgu liman için Bakanlık ÇED’e gerek yok dedi

Önceki inşaat projeleri ile yakından tanıdığımız Cengiz, Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon inşaar şirketlerinin ortaklığı ile kurulan İGA’nın gerçekleştirdiği 3. Havalimanı projesinden skandal haberler gelmeye devam ediyor. Projeye yeni eklenen ve İGA’nın 28 Aralık’ta başvurusunu yaptığı 15.000 metrekarelik liman için izin çıktı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu ilave için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verdi.

TIKLAYIN: Üçüncü Köprü ve Havaalanı’nın akıbetini gösteren 15 kare

Proje kapsamında 87 bin 757 metreküp dolgu yaklaşık 6 aylık bir zaman diliminde ve 15 bin metrekarelik bir alanda yapılacak. Ayrıca dosyada “Projedeki batı dalgakıranı o lokasyondaki zayıf zemin karakterinden ötürü stabilite problemlerine karşı önlem olarak 35 metre kuzeye ötelenmiş ve değişiklik yapılmıştır” denildi. Yani değişiklikle birlikte 550 metre olarak yapımı hesaplanan doğu dalgakıranı da 100 metre uzatılarak 650 metre olacak.

Cumhuriyet’te yayınlanan habere göre dosyanın çevresel etkiler bölümünde ise “Dolgu sırasında oluşacak bulanıklık, ışık geçirgenliğini azaltacağı için fitoplanktonik organizmaların gelişimi açısından istenmeyen bir durum yaratacaktır. Bulanıklık nedeniyle özellikle balık türlerinde solunum güçlüğü görülecek olsa da bu etki popülasyonların genelini etkilemeyecek ve ihmal edilebilecek düzeyde olacak” deniliyor.

Deniz dibi canlıları üzerinde inşaat aşamasında yıkıcı bir etki yaratılacağı da anlatılan bölümde “İnşaat sırasında meydana gelebilecek habitat bozulmaları geçici bir etki yaratacak olup zamanla sistem kendini yenileyerek sağlıklı deniz ekosistemi tekrar kurulacak” ifadelerine yer verilmişti. Proje başvuru dosyasını inceleyen Bakanlık tüm bu sürece karşın önceki gün proje hakkında “ÇED gerekli değildir” kararı verdiğini duyurdu.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Mimari, Yeşil alanlar
Türkiye bu sefer perdenin arkasında: ‘Kömür Perdesi’ Avrupa’nın hava kalitesini ikiye bölüyor

Avrupa'yı bu sefer demir değil 'Kömür Perdesi' ayırıyor. Uzmanlar Avrupa'daki hava kirliliği seviyelerindeki farkın arkasında Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Doğu...

Kapat