9 fotoğrafta yaban hayatından haberler

Bir ayın daha sonuna geldik. Gündemimiz her zaman ki gibi yoğun, bazen de kaldırılamaz derecede üzücü idi. Bu gündem içerisinde bazı haberlerin gözden kaçması çok normal. Biz de

Ağustos ayının sonu İstanbul’da av yasağının da sona ermesi demek. Bu zaman ise özellikle lüfer ve palamut gibi balık türlerinin olduğu zamanlar. Yalnız tek yabani gıda kaynağımız olan av balıklarının, özellikle lüferin soyu yavruları çinekop ve sarıkanatın satılması yüzünden tehlikede.

12345665653423333

Buna ek olarak 20 cm’den kısa lüfer ve 25cm’den küçük palamut görürseniz bu yasadışı durumu telefonunuzdan 174’ü arayarak ihbar edebilirsiniz. Nasıl ölçeceğim derseniz elinizin karışı ile ölçmeyi deneyebilir, ya da bizim gibi dört gözle Fikir Sahibi Damaklar’dan çıkacak akıllı telefon uygulamasını bekleyebilirsiniz.

 

0685577842854

Liberya’nın başkenti Monrovia’ya yaklaşık 50 km uzaktaki Şempanze adasında 1970’lerden beridir bilimsel araştırmalarda kullanılan şempanzeler özgülüğüne kavuşturuluyor.

Humane Society himayesine giren şempanzeleri ile ayrılan bakıcısı onlara yiyeceklerini verirken, şempanzelerin doğal ortamlarında şimdiye kadar hiç yaşamadıklarından onlar için endişelendiğini belirtti.

 

5374

İskoçya’da Shetland Adalarında uyuyan su samurları tatlı tatlı dinlenmedikleri zaman bulundukları alandaki karbondioksit oranlarını %10 oranında aşağı çekiyor.

Deniz kestanesi ile beslenen su samuraları, yosunlar ile beslenen deniz kestanelerinin aşırı üremesini engelleyerek, yosunların havadan daha fazla karbon emmesine yardımcı oluyor.

 

1000

Kaliforniya eyaletinde 1924’den beri görülmeyen gri kurtlar, bir video kameraya sürüleri ile beraber yakalanmışlar.

 

5466

Londra’daki Bushy parkında bir geyik, kargaların kafasında bit aramasına müsaade ediyor.

 

34567654556

Soyu tükenmekte olan canlılara dikkat çekmek için New York’taki Empire State binasına hayvanların fotoğrafları yansıtılmış. Maalesef 100 yıl önce 100,000 civarında yabani kaplan olmasına rağmen şu an kaplan ailesinin 3,200 üyesi kalmış durumda.

 

9876454555

Botsvana’da bir fil tuvaletten su içerken yakalanmış. Filler insanların duş aldığının ya da tuvalette olduğunun önemine bakmadan rahat bir şekilde susuzluğunu gideriyor.

 

2623

Kıbrıs’ta bir taş kuşu tuzağa yakalanmış. Bir araştırma Akdeniz ülkelerinde 25 milyon kuşun yasadışı yollar ile avlanıldığını belirtiyor.

 

87653333
Bir leopar selfie’si. Güney Afrika’daki bu leopar yavrusu kurtarılıp yerleştirildiği alanda bir fotoğrafçının kamerasını ele geçirmiş. İnsanlar tarafından yetiştirilen leopar, bu yüzden insanlara dost tavırlar ile yaklaşıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, Hayvanlar, Sanat ve Tasarım
Dünyada 3 trilyon ağaç var ama sayıları giderek azalıyor

Ağaç sayısı, 2009 yılında uydu görüntüleri kaynak alınarak 400 milyar olarak kaydedilmişti. Bu sefer ise hem uydu hem de alan...

Kapat