Dünyada 3 trilyon ağaç var ama sayıları giderek azalıyor

Günümüzde iklim değişikliğini neresinden tutsak diye düşündüğümüz zaman soluduğumuz havadan ödediğimiz elektrik faturasına kadar kafamızı çevirebileceğimiz bir sürü veri var.

Şimdi ise nature.com‘da yayınlanan bir çalışma, dünya üzerinde kalan ağaç sayısının 3 trilyonun üzerinde olduğunu söylüyor. 400,000 lokalde yapılan alan çalışması ve uydu kaynaklı raporlamalarla elde edilen bu rakam bize iklim değişikliğinin bıraktığı ve bırakmaya devam ettiği geri ‘dönüşü olmayan’ noktayı bir kez daha tarif ediyor.

Bu rakam kimine göre az kimine göre çok gibi dursa da, yorumlar bu sayının hızlıca eridiği yönünde. Senede 15 milyar ağaç kesiliyor. Özellikle de dünyanın oksijen yuvası olan, en büyük ve en yaşlı ağaçların yaşadığı tropik alanlardaki tarım arazisi talebi bu sayıda diğer bölgelere göre daha dominant.

Kişi başına 422 ağaç düştüğünü bize gösteren bu rakam, 2009 yılında yalnızca uydu görüntüleri kaynak alınarak 400 milyar olarak kaydedilmişti. Bu sefer ise hem uydu hem de alan çalışması sonucunda ağaç sayısı 3 trilyon herkesi şaşırttı. Ne yazık ki bu datayı sevindirici ve umutlandırıcı bulmaya vakit ve sebep bile yok.

Veriye göre, Amazon gibi tropikal bölgeler dünyanın en geniş alana yayılmış yeşil alanları oluştururken, dünyadaki ağaçların %43’üne ev oluyor. Buna karşılık ağaç haritalandırmasında gördüğümüz rakamlar ise şöyle;

En sık ağaçlık bölgeler soğuk ve kutuplara yakın olan İskandinavya, Kuzey Amerika ve Rusya’nın çeşitli bölgelerinde görülüyor. Ortaya çıkan ağaç sayısı aşağıdaki gibi:

  • Rusya 642 milyar
  • Kanada 318 milyar
  • Brezilya 302 milyar
  • ABD 228 milyar
  • Çin 140 milyar

En az ağaca sahip olan yerler ise Bahreyn, Cocos Adaları, Monako, Paracel Adaları olarak baştan sona 3, 6, 10, 12 bin olarak sıralanıyor. Buraya eklenen önemli bir bilgi ise, Vatikan’da hiç ağaç olmaması.

Yapılan araştırma medenileşme olarak adlandırılan süreç boyunca insanlığın 3 trilyon ağaç kestiğini de önemli bilgiler arasına ekliyor. Artan dünya nüfusuyla ters orantılı olan ağaç sayısı bundan beş sene sonra ne kadar olacak bilinmez.

Karbon depolayan ağaçlar iklim değişikliğine karşı alabileceğimiz en büyük önlem. Hem de bir yandan da en basiti. Rakamların önemini vurgulayan araştırmacılar, ağaç dikme kampanyalarına ve dünyanın normallerini değiştiren yeni rekorlara son verebilmek için Billion Trees Kampanyası sonucunda ortaya çıkan bu çalışmanın çok kıymetli olduğunu vurguluyor.

Kaynak: The GuardianReutersThe Independent

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İklim Değişikliği
Çöplerin gerçek etkisini bu 8 fotoğraf ile keşfedin

Dünya her yıl 2 milyar ton çöp üretiyor. Peki bu çöpler nereye gidiyor? İşte bu gerçeği gözler önüne seren 8...

Kapat