Ağaoğlu Maslak 1453 projesi hukuksuz olarak devam ediyor

2012 yılının son aylarında televizyon ve billboard’larda sıkça karşılaştığımız, şehrin son ormanlarından biri olan Fatih Ormanı’nı da kapsayan Ağaoğlu şirketler grubuna ait Maslak 1453 projesinin durdurulmasına ilişkin bir imza kampanyası başlatmış ve kampanyanın ilk 48 saatinde 20.000’in üzerinde imza toplamıştık.

Kısa sürede kampanyaya imza verenlerin sayısı 50.000’e yaklaştı. Bu tepkiyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun çelişkili ifadeleri izledi. Ağaoğlu Grubu ormana hiçbir şekilde zarar vermeyeceklerini ifade ederken, Bakanlık Ali Ağaoğlu’nun Fatih Ormanları’nın içerisinde at üzerinde gezdiği reklamın yanıltıcı olduğunu, ne bu reklamın çekimi ne de Fatih Ormanları içerisine inşa edilecek herhangi bir yapı için izin alınmadığını belirtti. Birkaç aylık sürecin ardından proje belgelerinde usülsüzlük olduğu ortaya çıktı ve projenin ormanlık alan içinde kalan kısmının izinlerinin iptal edildiği açıklandı.

2014 yılının Mart ayında ise Maslak 1453 olarak bildiğimiz, Şişli İlçesi Ayazağa Gecekondu Önleme Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Revizyon Nazım ve Uygulama İmar Planları durduruldu. Açılan davalara, durdurma ve iptal kararlarına rağmen sosyal medyadan projenin inşasına tam gaz devam edildiği haberlerini almaya devam ediyoruz. Bu tepkiler, TMMOB Şehir Plancıları İstanbul Şubesi’nin yazılı açıklamalar ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar ile yaptığımız görüşmenin ışığında Maslak 1453’ün son beş yılını özet geçmek istedik.

76277

Projeye karşı ilk dava 2010 yılında Şehir Plancıları Odası tarafından, imar planının değişmesi için açılmış. 2012 yılındaki İstanbul Uyan Kabusun Gerçek Oluyor kampanyası ve 2014 yılındaki durdurma kararının ardından Şehir Plancıları Odası’nın Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığı yazışmalarda; inşaatların durması gerektiği açıkça belirtildiği halde top bir kurumdan diğerine atılmış. Sarıyer Belediyesi ruhsatın Şişli Belediyesi tarafından verildiğini öne sürmüş, Şişli Belediyesi yazışmalara cevap vermemiş, Bakanlık inşaatlar durmalı demiş ama aksiyon alan olmamış.

Tüm bunlar yaşanırken Maslak 1453’ün beton blokları yükselmeye devam etti ve şimdiki haline geldi. Son olarak Şehir Plancıları Odası çareyi 13 Kasım 2015’te Sarıyer ve Şişli Belediyelerine mahkeme kararını uygulamayarak şuça iştirak ettikleri gerekçesiyle dava açtı ve 16 Kasım 2015’te tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu, sonuç bekleniyor.

İnşaatın mühürlendiğine dair çıkan söylentiler üzerine 16 Kasım Pazartesi günü Sarıyer Belediyesi zabıta ekipleri ile telefon görüşmesi yaptık ve proje alanında ruhsatsız çalışan bir işletmenin mühürlendiğini, inşaata herhangi bir müdahalede bulunulmadığını öğrendik.

Biz de başından beri inşasına karşı olduğumuz, şehrin çehresini bozacak, Fatih Ormanları’nı tehdit altına sokacak Maslak 1453 projesini acilen durdurması gereken yetkililere açık mektubumuzla sesleniyor, sizleri de çağrımızı yaymaya, sesinizi yükseltmeye davet ediyoruz.

Şişli ve Sarıyer Belediye Başkanlıklarına;
16.09.2011 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan Şişli İlçesi Ayazağa Gecekondu Önleme Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Revizyon Nazım ve Uygulama İmar Planları’nın yürütmesi Danıştay Altıncı Daire’nin aldığı 26.03.2014 ve 2012/4412 sayılı kararla durdurulmuştur.

Sizleri mahkeme emrini uygulamaya ve inşaatı durdurmaya çağırıyoruz. Lütfen görevinizi yerine getirin, suça ortak olmayın.

Yeşilist Ekibi

Not: Süreç ile ilgili verdikleri bilgiler için TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’ne, Şehir Planlamacıları Odası İstanbul Şubesi’ne, ve Şube sekreteri Akif Burak Atlar’a teşekkür ederiz.

Kaynak: TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Kent, Mimari, Yeşil alanlar
G20, Paris ve gezegenin gidişatı

G20 ve Paris İklim Zirvesi'ne katılan ülke liderlerinin açıklayacakları kararlar küresel iklim değişikliğinin gidişatı açısından hayati önem taşıyor.

Kapat