Bu haftasonu: Hayvan hakları ve veganlık günleri

Abolisyonist Vegan Hareket, bu haftasonu Beyoğlu’nda hayvan hakları ve veganlık günleri düzenliyor.

TIKLAYIN: Kadıköy’ün 8 vegan dostu durağı

İki gün sürecek etkinlikte ilk gün hayvanları önemseyen, hayvanlarla ilgili doğru olanı öğrenmek ve kendi yaşamında uygulamaya geçirmek isteyen herkese hitap eden atölye ve seminerler gerçekleşecek.  İkinci gün ise veganlara yönelik kuramsal bilgilendirmeler ve aktivizme yönelik atölyeler yer alacak.

13873026_1782550215359620_4023785673376416869_n
Etkinliğe dair ayrıntılar ve çağrı metni şöyle:

Hayvanları umursuyor musunuz? Onların da hakları olduğunu düşünüyor musunuz? Bu düşüncenizin beraberinde veganlığı getirdiğini biliyor muydunuz? Vegan yiyecek atölyeleri, vegan ikramlar, sunumlar ve keyifli bir sohbet eşliğinde bunları tartışmaya ne dersiniz?

Vegan mısınız? Siz de hayvanların kullanılmadığı bir dünya mı düşlüyorsunuz? Gelin bunu bir plana çevirelim ve hayallerimizdeki dünyaya hangi yaratıcı ve şiddetsiz yollarla nasıl ulaşacabileceğimizi konuşalım. Hayvan hakları okumaları ve aktivizminden edindiğimiz bilgileri ve veganlık anlatırken karşılaştığımız sorunları paylaşmaya, birlikte çözümler üretmeye can atıyoruz.

Etkinlik tüm katılımcılar için ücretsizdir. Bunun yanı sıra etkinliğin tüm katılımcıları etkinlik boyunca sunulacak olan atıştırmalık vegan ikramlardan ücretsiz olarak faydalanabilecektir. Bununla birlikte, etkinliği iyi bir şekilde organize edebilmek ve hepimiz için faydalı ve keyifli bir hale getirebilmek adına katılımcı sayısını öngörebilmeyi çok istiyoruz. Bu sebeple, abolisyonistveganhareket@gmail.comadresine vegan olup olmadığınızı da belirttiğiniz bir not ile birlikte katılacağınızı bildiren bir eposta atarsanız çok memnun oluruz.

Etkinlik programı:

tumblr_inline_ofljrfvrtf1rzg9nw_500

5 Kasım: Hayvan Hakları Veganlıktır

10.00 – Mutfak Atölyesi: Vegan Peynir ve Seitan Yapımı

11.00 – Veganlıkla ilgili Sık Sorulan Sorular Atölyesi

13.00 – Veganlık, Hayvan Hakları ve Ahlak

14.30 – Veganlıkla ilgili Yanlış Bilinenler

16.00 – Hayvan Hareketi: Dün ve Bugün

17.30 – Abolisyonist Yaklaşım: Temel İlkeler

BUNU DA OKU:  Betona inat! Yeşile önem veren 5 belediye

19.00 – Kapanış ve Konser

6 Kasım: Akıntıya Karşı Dur, Vegan Dünyayı İnşa Et!

(6 Kasım’da gerçekleşecek programlar kuramsal eğitim ve aktivizm atölyeleri şeklinde gerçekleşecek ve içerikler bu şekilde olacağından etkinliğin bu ayağı yalnızca veganlara açık olacaktır. Katılımcı sayısını öngörebilmemiz ve atölyeleri en iyi şekilde düzenleyebilmemiz için lütfen abolisyonistveganhareket@gmail.comadresine katılımınızı bildiren bir eposta yollayınız.)

11.00 – Hayvan Hareketinde Otonomi

13.00 – Veganlık Savunusu Atölyesi

15.00 – Bir Yaşam Rutini Olarak Veganlık Savunusu

17.00 – Refahçılığın Yükselişi ve Mücadele

19.00 – Tek Konulu Kampanyalar ve Ayrımcılık

21.00 – Kapanış: Akıntıya Karşı Dur, Vegan Dünyayı İnşa Et!

Etkinliğin en heyecan verici kısımlarından biri de 5 Kasım sabahı düzenlenecek olan mutfak atölyeleri olacak. Cumartesi sabahı birlikte vegan badem peyniri ve seitan hazırlayacak, bir yandan bunları hazırlar ve çay eşliğinde yerken bir yandan da veganlıkla ilgili konuşacağız. Veganlıkla ilgili soruları olanları, evde kendi badem peynirini ve buğday etini nasıl yapacağını merak edenleri, hayvanları önemseyen herkesi etkinliğimizin bu üretici açılışına mutlaka bekliyoruz. Etkinliğin sloganı: Simidini kap gel, vegan peynir ve çay bizden!

Not: Pastane simitleri vegan değildir. Fırın ve sokak simitleri vegandır. Lütfen getireceğiniz simitte hayvan salgısı olmadığından emin olun.

Mutfak atölyelerine katılım tamamen ücretsizdir ve atölyeler ilgilenen herkese açıktır.

Etkinlik mekânı:

tumblr_inline_ofljvohukl1rzg9nw_400

Etkinlik İstanbul Galata’da, Galata Kulesinin çok yakınında bulunan Tatar Beyi Sokak’ta yer alan bir mekanda gerçekleşecek. Pek çoğumuz bu mekanı Veganİstanbul grubunda düzenlenen Vegan Buluşmalardan tanıyoruz. Mekanın bir adı ya da tabelası yok, ancak mekanı etkinliğin gerçekleştiği gün kapıda yer alacak olan etkinlik afişinden tanıyabileceksiniz.

Konaklama ve ev paylaşımı

Etkinliğe İstanbul dışından gelerek katılmayı planlayan ancak kalacak yeri olmayanlar ve İstanbul’da yaşayıp bu kişilere kalacak bir yer sunabilecek olan veganlar Vegan Couchsurfing Türkiye grubu üzerinden birbirleriyle iletişime geçebilirler!

BUNU DA OKU:  Etsiz Pazartesiye Hint Rüzgarı: Mantarlı Biryani Pilavı

Güvenli alan politikası

Ayrımcılığın ve şiddetin tamamıyla reddedildiği bir dünyayı inşa etmek için çalışıyoruz. Bunun için çalıştığımız ortamlarda da ayrımcılığın ve şiddetin yer almaması gerekir. Güvenli alan politikası, bu sebeple etkinlik boyunca ırkçı, cinsiyetçi, heteroseksist, türcü, insanları vücut biçimleri ve farkları sebebiyle ötekileştiren ve benzeri ayrımcı/yaralayıcı ifadelerin ve şiddet kullanımını öven ve özendiren ifadelerin kullanılmamasını gerektirir. Bunun yanı sıra sınırlı zaman içinde başkalarının söz hakkını ihlal etmemek adına kendimize ayrılan zamanın dışına çıkmamak ve moderatörler tarafından söz verilmedikçe başkalarının sözünü keserek/engelleyerek konuşmaya çalışmamak önem taşımaktadır. Etkinliğe katılan herkes bu güvenli alan politikasını kabul etmiş varsayılır. Konuşmalar boyunca moderatörler bu yönde önlemler alacak, gerekirse güvenli alan politikası dışına çıkan kişileri konuyla ilgili olarak uyaracaktır. Bu konuda katılımcılarımızın da gereken hassasiyeti göstermeleri ve moderatörlere yardımcı olmaları beklenmektedir.

Etkinliği kim düzenliyor?

Hayvan Hakları ve Veganlık Günleri, Hayvan Haklarına Abolisyonist Yaklaşım’ı benimseyen bir grup veganın bu etkinlik için bir araya gelmesiyle bir dayanışma içerisinde düzenlenmektedir. Hayvan Hakları Abolisyonist Yaklaşım hakkındaburaya tıklayarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Etkinliğin Facebook’ta yer alan etkinlik sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Kent, Topluluklar, Vejetaryen ve Vegan
Gıda Toplulukları Çalıştayı 5 Kasım’da Boğaziçi’nde

Gıda Toplulukları, Dünya’da ve Türkiye’de yüz güldüren bir ivmeyle kök salıyor. Aradan geçen uzun zamana inat, üreticiler ve türeticiler, geleneksel...

Kapat