Akdeniz diyeti bu yıl da en iyi beslenme biçimi seçildi

U.S. News & World Report dergisinin yaptığı yıl sonu değerlendirmesinde en iyi beslenme biçiminin Akdeniz diyeti olduğu açıklandı. Akdeniz diyeti, dergi tarafından üst üste üçüncü kez en iyi diyet seçiliyor.

Akdeniz diyeti en sağlıklı diyet olmanın yanında; uygulanması en kolay diyet, en iyi bitki bazlı diyet, sağlıklı yaşam için en iyi diyet ve diyabet hastaları için en uygun diyet de seçildi.

Bu yıl onuncusu yayınlanan yıllık rapor, 35 farklı beslenme biçimini; kilo verme, diyabetle mücadele, kalp hastalıkları, besleyicilik, uygulama kolaylığı gibi kriterlere göre değerlendiriyor.

Sakinleri, çoğu Amerikalıdan daha uzun yaşayan ve daha sağlıklı olan Akdeniz’i çevreleyen ülkeler için adlandırılan Akdeniz diyeti meyve ve sebzeler, fındık ve baklagiller, deniz ürünleri ve zeytinyağı bakımından zengin, ancak kırmızı et, şeker ve doymuş yağ bakımından fakirdir.

Raporu yayınlayan jüride bulunan, Yale Üniversitesi Hastalık Önleme Merkezi araştırmacılarından Dr. David Katz raporun sonucu hakkında şöyle konuşuyor: “En iyi ‘ diyetin ayırt edici özellikleri arasında denge, sürdürülebilirlik, lezzetlilik, aile dostu olma, sürdürülebilirlik ve sağlıklılık yer alıyor. Akdeniz diyeti bu kriterlerin hepsini karşılıyor.”

Sıralamada Akdeniz diyetini takip eden beslenme biçimleri DASH diyeti ve fleksitaryen beslenme. DASH (hipertansiyonu durdurmak için diyet yaklaşımları) başlangıçta hastaların ilaçsız kan basıncını düşürmelerine yardımcı olmak için oluşturuldu. Bu amaçla, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız etler ve az yağlı süt ürünleri yönünden zengin ve işlenmiş şekerler, kırmızı et ve diğer doymuş yağların az tüketildiği bir diyet teşvik eder. Fleksitaryen beslenme ise, hastalık riskini azaltmak amacıyla çoğunlukla vejetaryen bir diyettir.

Listenin en alt sıralarında ise Dukan diyeti, keto ve Whole30 diyeti yer aldı. Uzmanlar bu diyetleri katı kuralları, üzerinde henüz yeterince araştırma yapılmamış olması ve zor uygulanmaları nedeniyle son sıralara taşıdı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
Stresle başa çıkmaya yardımcı 8 doğal çare

Stres, günlük hayatın bir parçası olarak kabul edilse de kronikleştiğinde ya da uzun sürdüğünde sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başlar.

Kapat