Avustralya’nın yaralarını sarmasına nasıl yardım edebilirsiniz?

Avustralya’da dünyada son zamanlarda görülen en büyük felaketlerden biri yaşanıyor. Aylardır söndürülemeyen yangınlar, kıtada yaşayan yüz milyonlarca canlının hayatını kaybetmesine neden oldu.

Avustralya’daki ekosistemin doğal bir parçası olarak her yıl bu zamanlarda bölgesel yangınlar görülse de, iklim krizi nedeniyle normale göre çok daha kurak geçen Eylül ayı, felaketin büyümesine yol açtı.

Yangınlar sonucunda 500 milyon kadar hayvanın etkilendiği/öldüğü düşünülüyor. Ormanlardaki hayvanların bir kısmı yanarak bir kısmı da barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayan doğal alanlar kül olduğu için açlıktan ölüyorlar.

Eylül ayında başlayan yangınlarda şimdiye kadar 6 milyon hektardan fazla alan küle döndü, 30’a yakın insan öldü ve binlerce ev yaşanamaz hale geldi.

İklim bilimciler uzun yıllardır, iklim krizinin bunun gibi felaketlerle sonuçlanacağına dair uyarılarda bulunuyorlardı. Bugün başlayan yağmur, bölgede yaşayan hayvanların ve kurtarma ekiplerinin rahat bir nefes almasını sağlasa da yangınların devam edeceği düşünülüyor ve mevcut yaraların sarılması için herkesin destek olabileceği yardım kampanyaları düzenleniyor.

Siz de Avustralya’nın yaralarını sarmasına yardım etmek için WWF’in başlattığı yardım kampanyasına katılabilirsiniz. Kampanyayı incelemek için buraya tıklayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Kent
Son on yıla damgasını vuran 5 güncel konu

2010'lu yılları geride bırakırken, bir önceki on yılda çok konuşulmamasına rağmen son on yılda iklim krizinin etkisiyle hayatımızın bir parçası...

Kapat