Akıl tutulması

Son 24 saattir yaşananları mantık sınırlarında açıklamak imkânsız, anlatmak da bir hayli güç. En basit biçimde ifade etmek gerekirse;

thumbnail_1373368186

*Bu fotoğrafı dün 16:30 sularında parkta çektim.

Öğleden sonra vali, 200’ün üzerinde basın mensubunun katıldığı bir törenle parkı açtı ve 7’de 70’e herkesi parka davet etti.

7’den 70’e herkes parka gitti.

18:00 gibi ortada hiçbir şey yokken çevik kuvvet önce parkın etrafını, ardından Sıraselviler, Kazancı, Harbiye, Meydan ve Gezi’ye çıkan tüm yolları kapatarak Beyoğlu’nda bulunan halka kızıl TOMA suyu olarak tabir ettiğimiz ilaçlı su, gaz bombaları ve plastik mermiler ile zalimce saldırdı.


Taksim Dayanışma üyeleri başta olmak üzere onlarca insan, sebep gösterilmeden ve hiçbir uyarı yapılmadan göz altına alındı. Otobüste beklerken ‘ne zaman emniyete götürüleceklerini’ soran vatandaşlara “Otobüs dolunca” cevabı verildi. Polis araçlarından “Sokağa çıkanı gözaltına alırız” anonsu yapıldı. 59 kişi gözaltına alındı, 8’i tutuklandı.


23:45’te Beyoğlu’nun tüm ara sokaklarında saldırı ve gözaltılar devam ederken, park halka açıldı.

thumbnail_1373368302
*Bu fotoğrafı dün 16:30 sularında parkta çektim.

Bu tabloya baktığımda benim aklıma iktidarın kendi halkına savaş açmasından, pusu kurmasından başka hiçbir şey gelmiyor. 16:00 civarı parka gidip ortamı kendi gözlerimle görmüş; örgü ören teyzelerin, kedi köpeğin, kitap okuyan gençlerin ve çocukların arasında bir saat geçirmiş biri olarak yaşananları herhangi bir açıklama ile kabullenmem mümkün değil.

Şu noktada herhangi bir yetkilinin dürüstlüğüne inanmam için, kamera karşısına geçip “Biz bu Gezi protestolarıyla başedemedik. Aşırı sinirlerimiz bozuldu, parkı açıyor gibi yapıp gelen herkese saldıralım diye düşündük, ama yine olmadı” demesi gerekiyor. Dünkü hukuksuz saldırının emrini verenler bu açıklamayı yapmadıkça ya da temsilciler tarafından mantıklı bir açıklama yapmaya zorlanmadıkça ben de beni yöneten ve temsil edenlere güvenmeyeceğim.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gündem, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Aklımda kontrolden çıkmış kocaman bir biçerdöver…

Son zamanlarda olan biteni düşünmeye çalıştığımda aklımda kontrolden çıkmış kocaman bir biçerdöver beliriyor.

Kapat