‘Antibiyotik kıyamet’ ne demek?

Birkaç gündür dünya gündemi ‘antibiyotik kıyamet’ adı verilen yeni bir felaketi konuşuyor. Yapılan son araştırmaların bazı bakteri türlerinin mutasyona uğrayarak antibiyotiklere karşı dirençli hale geldiğini ortaya koymasının ardından bilim insanları tıp alanında bizi karanlık çağlara döndürecek antibiyotiksiz bir çağın eşiğinde olduğumuzu söylüyorlar.

Çin’deki çiftlik hayvanları ve insanlar üzerinde yapılan testler hayvanların %15’inin insanlarınsa 16’sının bünyesindeki bakterilerin colistin ile yok edilemediğini ortaya koydu. Antibiyotik direncinin tüm dünyaya yayılması bekleniyor. Mutasyon ve direncin temel nedeni olarak ise aşırı antibiyotik kullanımı gösteriliyor.

İlk bulgulara göre hastalanmamaları için düzenli olarak antibiyotik verilen çiftlik hayvanlarının bünyesindeki bakteriler ortama uyum sağlayacak şekilde mutasyona uğruyorlar. Colisin’e dirençli bakteri bilim dünyasının ilk kez karşılaştığı bir şey değil fakat ilk kez direncin çok hızlı bir şekilde yayılması söz konusu.

Dünyada üretilen tüm antibiyotiklerin %70’inin hayvanlar üzerinde kullanıldığını göz önüne aldığımızda tablo çok korkunç bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu bilgilere bir de insanlardaki antibiyotik kullanımı verilerini eklemek, özellikle de Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’ndayken anlamlı ve önemli.

CTcZ1kfWwAAFR9v

OECD tarafından hazırlanan yukarıdaki tabloda ‘aşırı’ antibiyotik kullanılan ülkelerin bir listesi yer alıyor. Türkiye bu sıralamada 1000 kişiye düşen 42,2 dozla birinci sırada. Türkiye’yi 32,2 dozla Yunanistan ve 30,2 dozla Fransa izliyor.

Tüm okuyucularımızı küresel bir kriz haline gelen antibiyotik kullanımı konusunda dikkatli olmaya çağırıyor, hem bireysel olarak başvurduğunuz hastalık çözümlerine hem de beslenme biçiminizi, (varsa) tükettiğiniz et ve süt ürünlerinin kaynağını, bu ürünlerin elde edildiği hayvanların beslenme ve yaşam şekillerini sorgulamaya davet ediyoruz.

Kaynaklar:
http://www.bbc.com/news/health-34857015
http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/social-issues-migration-health/health-at-a-glance-2015_health_glance-2015-en#page134
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs194/en/
http://www.dailymail.co.uk/health/article-3320802/Antibiotics-DON-T-cure-flu-bacteria-NOT-humans-resistant-say-experts-warn-post-antibiotic-era-common-colds-kill-again.html

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Gündem, Hayat, Kent, Kişisel Bakım, Sağlık
%100 yenilenebilir enerji kullanan bir Dünya ve Türkiye mümkün

Bu yüzyılın yarısına gelmeden tüm dünyanın rüzgar, hidro ve güneş enerjileri ile çalıştığını görebilir miyiz?

Kapat