Apple’ın geri dönüşüm robotu Liam ile tanışın

Devasa büyüklüğü, 29 adet kolu ve farklı çalışma istasyonları ile Liam, telefonunuzu birleştirmek için değil, tam tersine artık kullanmadığınız iPhone’ları parça parça ayırmak için programlandı.

Apple’ın bu Pazartesi günü yapılan yeni ürün tanıtımında, zedelenen, elden çıkarılan iPhone’ları Apple merkezine gönderdikten sonra yeniden kullanılabilir parçaları ayırıp, kategorize eden Liam adlı robotunu tanıttı.

Apple, “ürünleri ilk üreten kişiden başka kim daha iyi ayırabilir” mantığı ile telefonlara daha verimli bir son sunuyor. Tüketici ekonomisinin giderek büyüyen problemleri kaynak kullanımı, elektronik atık, piller tarafından oluşturulan zararlı kimyasallar gibi problemlerin önüne geçmek için Liam yaratılmış.

Apple’ın amacı genellikle üçüncü dünya ülkelerinde kontrolsüz ve korumasız bir şekilde geri dönüşümü yapan hem çoğu çocuk işçilere hem de çevreye olan etkilerini azaltmaya yönelik. Liam, geri dönüşüm ve çevre yönetmelikleri daha sert ve çevreci ürün talebi daha fazla ülkelerde ürünleri ayrıştırmayı hedefliyor.

SIM kart kutucuğunu, vidaları, pili ve kamerayı tek tek ayıran Liam, bu parçaları da geri dönüşümü kolaylaştırmak için en küçük parçalarına kadar ayırıyor. Geleneksel geri dönüşüm makinaları parçaları daha küçük parçalara doğrarken bu parçaları temiz bir şekilde ayırmanın önüne geçiyor.

Liam, geri dönüştürülen iPhoneları ancak robotların yapabileceği hassasiyetle ayırıp, cam ve plastiğin, bakır parçalarla karışmasını engelliyor. En sonunda bu parçalar geri dönüşüm yapan şirketlere gönderilerek, nikel, aluminyum, bakır, kobalt ve tungsten materyalleri ayrıştırılıyor ve çöpe atılmak yerine yeniden kullanılıyor.

Bazı materyallerin doğada çözülmediğini ve yeraltı sularına ve toprağa zararlı kimyasallar sızdırdığını düşünürsek, bu gerçekten çevre için çok büyük bir adım. Sadece 2014 yılında çöpe atılan “E-atık”lar, Dünya genelinde 41.8 milyon ton civarında, her ne kadar bilgisayar, cep telefonu gibi ürünler bu atıkların %7’sini oluştursa da, zararlı kimyasalların %70’i bu ürünlerden gelmekte.

Diğer yarattıkları ürünlerin haricinde Liam, Apple’ın rakiplerinin kopyalamasını istediği bir konsept. Bildiğimiz kadarı ile şimdilik sadece Apple ürünlerini bu şekilde ayırıp, kaynakları madenler yerine geri dönüşümden sağlamayı hedefleyen bir proje geliştirdi.

Şimdilik hafta sonlarında tatil yapan Liam, hafta içlerinde bir çok ürünü aynı anda işleme sokarak, bir iPhone’nu 11 saniyede parçalarına ayırabiliyor. Bu rakamlar bir saat içerisinde 350, bir yılda ise 1,2 milyon telefona ulaşabiliyor.

Apple’ın Avrupa başta olmak üzere daha fazla “Liam”lar üretme planları varken, asıl proje şimdilik sadece iPhone 6s ürünü geri dönüştürebilen makinayı, daha fazla telefon, hatta, bilgisayarlar ve tabletler için programlamak.

21

Apple yakınlarda oldukça çevreci adımlar atmış olsa da şirketin her zaman böyle hedefleri yoktu. 2004 yılında Greenpeace, Apple’ı ürünlerinden zararlı kimyasalları ayırmamak ile suçlamıştı.

Nokia ve Samsung’un o sıralarda yaptığı bu değişime Apple’ın da katılması için Greenpeace “Green my Apple” (Elmamı Yeşil Yap) kampanyası ile büyük bir proje başlatmış, gelen baskılarla beraber Steve Jobs, Apple’ın artık daha çevreci adımlar atacağını açıklamıştı.

Şu an sürdürülebilirlik, Apple’ın ana hedefleri arasında, öyle ki ABD’deki tüm Apple binalarına %100 yenilenebilir enerji ile elektrik sağlanmakta. 2017’de açılacak yeni merkez binaları, Apple Kampüs 2 ise doğaya dost kaynaklar ve çatılarında güneş panelleri ile yeşil ayak izi olan bir bina. Apple aynı zamanda Conservation Fund adlı sivil toplum kuruluşu ile ABD’de binlerce hektar ağaç dikimi yapıyor.

Uluslararası alanda da bu felsefeyi sürdürmek isteyen Apple, Çin’deki binalarının ve mağazalarının elektriğini de %100 yenilenebilir enerji ile sağladıktan sonra, Singapur’da da güneş enerjisine yatırım yapmaya başladı.

22

Apple’ın tüketicilerinde de aynı farkındalığı yaratmak isteyen Apple, yeni programı Renew (Yenile) ile ürünlerini geri alırken, tamir edilemez ürünlere yeni ürünler veriyor, yeni bir ürünü almak isteyen kullanıcıların ürünlerini mağazalarında topluyor. Daha önce de varolan bu programlar Renew programı ile artık bu prgramları bir çatı altında toplayıp, ürünlerini mağazalarda toplamak için tüketicilere yeni kampanyalar sunacak.

Şimdilik sadece ABD’de ve sadece bir ürünü geri dönüştürebilen Liam, istediğimiz sürdürülebilirlik felsefesinden ve hatta döngüsel ekonomi projelerinden biraz uzak olsa da Apple gibi dev bir şirket için bu ürünlerin nasıl üretildiğini, kullanıldığını, ayrıştırıldığını ve geri dönüşüme sunulduğunu tamamen değiştirecek bir adıma benziyor.

Her yıl yeni ürünler sunmayı bir alışkanlık haline getiren bir şirket için, eski ürünlerini ne yapacağını çözmesi gerçekten takdire şayan bir gelişme.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, İyi haberler, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Kent Kovanları geri dönüyor

İlki geçen yıl düzenlenen Kent Kovanları projesi bu yıl güçlenerek devam ediyor.

Kapat