Artan gıda fiyatlarını 140journos ve Gastronomika ele aldı: Aracılar belgeseli gösterimi bugün!

Gıda ürünlerini tarladan tüketiciye getiren aracılar kim? Üreticiden kilosu 20 kuruşa çıkan bir ürün, markete geldiğinde nasıl kilosu 4 liradan satılıyor? Bu ticarette aslında kim kazanıyor?

Bu sorular son günlerde tüketicilerin aklını daha fazla kurcalamaya başladı. Bazı gıda ürünlerinde bu farkın yüzde 646’ya kadar çıktığı bir dönemde, “biber enflasyonu” ile de tanıştık. Hükümet daha fazla gıda ürünü ithal etmeye yönelse de uzmanlara göre çözüm başka bir yerde.

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım bugünkü uygulamada fiyatların hallerde değil, halleri by-pas eden ve denetlenmeyen market zincirleri tarafından belirlendiğini açıklıyor. Bu durum ise üreticide ucuza alınan ürünlerin, tüketiciye çok daha pahalıya ulaşmasına yol açıyor.

Modern Anadolu mutfağı üzerine çalışmalar yürüten Gastronomika şefleri ve 140journos muhabirleri, üreticiden büyükşehirlere gelene kadar gıda fiyatlarında oluşan işte bu uçurumu araştırdı.

140journos ve Gastronomika’nın ortak çalışması olan “Aracılar” belgeselinin ilk gösterimi ve gıda aracılığının tartışılacağı panel, 24 ağustos Perşembe (bugün) 19:00’da Zorlu Center eataly’deki bar aperitivo’da düzenleniyor.

Katılımın ücretsiz olduğu gösterim ve panel sunumunda, Gastronomika şeflerinin hazırladığı atıştırmalık ikramlar olacak. Belgesel gösterimi sonrası düzenlenecek panelde ise ziraat mühendisi, aktivist ve çiftçi Beyhan Uzunçarşılı ve Gastronomika ekibinden Cansu Dirim gıda aracılığını tartışacak.

Etkinliğin Facebook sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Etkinlik programı ise şöyle:

19:00-19:15 :karşılama
19:15-19:30 :”aracılar” belgesel gösterimi
19:30-20:30 :panel

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, Kent
Ayvalık özet: Küle dönen Şeytan Sofrası’nın akıbeti ne olacak?

Geçtiğimiz hafta çıkan, sebebi tartışmalı yangın sonucu küle dönen Şeytan Sofrası'nda son durum.

Kapat