Ayvalık özet: Küle dönen Şeytan Sofrası’nın akıbeti ne olacak?

Geçtiğimiz hafta çıkan, sebebi tartışmalı yangın sonucu küle dönen Şeytan Sofrası mevkii Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. 20 hektar büyüklüğündeki ormanlık ve zeytinlik alanda çıkan yangının sebebi hakkındaki şüpheler sürüyor.

TIKLAYIN: Türkiye’ye özgü canlılar tehlike altında: Türkiye biyoçeşitlilik yönünden zengin, ama koruma yönünden zayıf

Yola uzak bölgede çıkması ve yayılış yönü bakımı gözetildiğinde rant uğruna özellikle yakıldığı düşünülen Şeytan Sofrası yangınının resmî raporu halen yayınlanmadı.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, Ayvalık Cennet Koyu’ndaki yangında sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Duyarlı vatandaşlar, çevre örgütleri ve Haluk Levent; bölgenin ranta kurban gitmemesi için acilen ağaçlandırma çalışması yapılması yönünde kampanya başlattılar.

İlk olarak soğutma ve iyileştirme çalışmaları yapılması gereken arazinin Kasım ayı itibariyle yeniden ağaçlandırılacağı açıklandı. Ancak bu sürecin takibinin çok dikkatli yapılması gerek. Bu alanın tekrar yeşillendirilmesi hem orman ve zeytinliklerin geri kazanılması hem de gelecek rant takipçileriiçin cesaret uyandırıcı unsura dönüşmemesi açısından çok önemli.

Alanın acilen ağaçlandırılması için Ayvalık Tabiat Derneği tarafından bir de imza kampanyası başlatıldı. Kampanyanın çağrı metni şöyle:

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alan, Hakkıbey Yarımadası’nın en güzel koylarından biri olan Cennet Koyu ve arkasındaki tepelik alan alevlerin kurbanı oldu.

Yanan alan Tabiat Parkı statüsünde olan bir yerdir ve önemli bölümü hazine arazisidir. Alana tekrar floristik yapıya uygun ağaç dikimi yapılmalıdır. Şahıs arazisi olan zeytinliklere ise izin alınarak sadece zeytin ağacı dikilmelidir.
Duyarlı Ayvalık Halkı’nın geçmişte olduğu gibi bu olayda da, rant amaçlı saldırılara karşı duracağını biliyoruz. Çünkü 1. Derece Doğal SİT Alanları yapılaşmaya kapalıdır.

Yangın sonrası kararan alanın eski cennet haline kavuşturulması için, bir an önce düzenleme yapılıp ağaçlandırılmasını istiyoruz.

AYVALIK TABİAT DERNEĞİ

Kampanyayı imzalamak için buraya tıklayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ekoturizm, Gündem, Hayvanlar, Kent, Yeşil alanlar
İstanbul gibi megaşehirlere ağaçların kattığı değer 500 milyon doların üstünde

Uzmanlar şehirlerdeki ağaçların hava kirliliği ve sel baskınlarının zararlarını azalttığını, enerji tasarrufu ve insan sağlığına ise yararlar sağladığını belirtiyor.

Kapat