Avrupa Birliği önerilen yasa tasarısı ile tek kullanımlık plastikleri yasaklama yolunda

Avrupa Birliği tarafından önerilen yeni bir yasaya göre Avrupa içerisinde tek kullanımlık plastiklerin; yani kulak çöpü, plastik çatal bıçak ve pipet gibi ürünlerin kullanımı yasaklanabilir.

AB bu öneriyi özellikle sahilleri ve okyanus yataklarını kirliliğe boğan çöpün önüne geçmek için sunmakta. Avrupa Komisyonu detayları pazartesi belli olan yasa önerisinde 10 çeşit tek kullanımlık plastik ile kaybolan ve geride bırakılan balıkçılık malzemelerini hedef alıyor.

Yasa önerisi tek kullanımlık plastiklerin alternatiflerinin daha yaygın ve satın alınabilir olması hedefleniyor. Bu da plastik kulak çöpü, plastik çatal-bıçak, tabak, pipet, içecek karıştırıcılar ve balon sopalarının sürdürülebilir malzemelerden yapılması anlamına geliyor. Tek kullanımlık plastik kahve bardaklarına izin ancak kapakları ile birleşik bir yapıda üretilirse verilecek.

Bu ürünlerden oluşan çöpler Avrupa’nın su kaynaklarında ve kumsallarında bulunan çöplerin %70’ini oluşturmakta. Yasanın doğaya verilecek zararın önüne geçmek için harcanacak miktarı önümüzdeki 12 yıl içerisinde 215 milyon Euro oranında azaltacağı düşünülüyor.

Avrupa Birliği’nin başkan yardımcısı Frans Timmermans bu sorunun önüne geçmek için Avrupalıların beraber çalışması gerektiğini savundu. Timmermans bu önerinin süpermarketlerde bulunan tek kullanımlık plastik ürünlerin sayısını azaltacağını, bazılarını yasaklayacağını ama Avrupalıların sevdiği ürünlerin daha çevreci alternatiflerini kullanacağını belirtti.

Öneri 2025 yılında Avrupa Birliği ülkelerine verilecek hedeflerine ulaşacağı ve buna ek olarak kutu ve şişe içeceklerin %90’ının da geri toplanacağını öngörüyor. Kumsalda toplanan çöplerin %25’ini oluşturan, ağ ve olta gibi balıkçı malzemelerin toplanmasının ve güvenli bertarafının sorumluluğunu ise üreticileri üstlenecek.

Avrupa Komisyonu’nun sosyal medyada hazırladığı bilgilendirici çalışmalar pozitif tepkiler toplamakta. Oceana adlı sivil toplum kuruluşunun Avrupa direktörü Lasse Gustavsson hazırlanan yasa tasarısını desteklediğini ve bu kirliliği durdurmanın tek yolunun üretimin önüne geçmek olduğunu savunuyor.

Bununla beraber Avrupa Birliği’nin bu kararının arkasında Çin’in artık plastik atıkları ülkesine kabul etmeyeceği yönündeki kararın etkisinin oldukça fazla olduğu belirtiliyor. Bu öngörüyü geçtiğimiz günlerde röportaj yaptığımız “Okyanus gurusu” Doug Woodring de belirtmişti.

Kendisi ile yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Köpekbalığından daha ölümcül 11 hayvan

Açık denizde yüzerken, yakınlarınızda bir köpekbalığı olma ihtimalinin içinizi ürpertmesi gayet normal ancak hayvanlar tarafından öldürülen insan sayılarını gösteren istatistikler...

Kapat