Avrupa yakası sürdürülebilir giyim rotası

Sürdürülebilir moda markalarının bulunduğu İstanbul Anadolu yakasındaki alışveriş duraklarından bir önceki yazıda bahsetmiştik, bu yazıda İstanbul Avrupa yakasından devam ediyoruz. Tophane’den Yeniköy’e uzanan bir rota çizdik.

TIKLAYIN: Türkiye’den 6 sürdürülebilir moda markası

#1 %100 İstanbul

İlk durağımız %100 İstanbul. Tophane’deki Boğazkesen caddesinde yer alan mağazada markanın ileri dönüşüm yöntemi ile ürettiği koleksiyonu bulunuyor. Kendi sözleri ile “Günlük yaşamda kullandığımız işlevini tamamlayan malzemeleri yeniden değerlendirerek bambaşka formlarda geri dönüştürüyor. Kullanılmış gıda çuvalları, tır brandaları, eski reklam afişleri, vintage kumaşlar, birbirinden farklı çantalara, babetlere, defterlere hayat veriyor. Mağazada sergilenen tüm tasarımlar sınırlı sayıda.’’ İnternet sitelerinden ürünlere ulaşmak ve detaylı bilgi almak mümkün.

100de100istanbul.com

#2 Turkish Modern

Bir sonraki durağımız Turkish Modern’in Galata’da yer alan mağazası ve Rafiks markası olarak sundukları geleneksel teknikler ile el yapımı özel ayakkabıları. ‘Yemeni’ ve ‘çarık’ olarak bilinen geleneksel ayakkabı modellerine modern yorumları ile tekrar hayat vermişler. El yapımı olmaları ve sınırlı sayıda üretilmeleri markayı özel kılan yönleri ayrıca üretim yerlerini ve süreçlerini instagram hesaplarından görmek mümkün,

instagram.com/turkishmodern

#3 Souq Dükkan
Levent’e uzanıp Kanyon AVM’de yer alan Souq Dükkan’ı ziyaret edeceğiz. Oh Seven Days sorumlu giyim markasına yer vermişler. Marka kumaş firmaların kullanmadığı artık kumaşları değerlendiriyor, sınırlı sayıda üretim yapıyor, transparanlık ilkesi ile sayfasında ürün fiyatı oluşturma yapısını açıklamış.

ohsevendays.com
souqdukkan.com

Ayrıca Kanyon AVM’ de yer alan Karınca mağazasında çöp(m)adam ürünlerini bulmak mümkün, Çöp Madam adından da anlaşılacağı gibi atık ambalajlardan örgü yöntemi ile şık ve dayanıklı çantalar üreten bir marka. Üstelik çantaları Ayvalık’taki atölyelerinde kadınlar tarafından üretiliyor, böylece sosyal katkıda sağlıyorlar.

copmadam.com

#4 2. Durak

Son nokta için biraz yol alıp Yeniköy’e İkinci Durak mağazasına gidiyoruz. Mağazada tanımak istediğimiz sorumlu giyim markası ise Atölye Ren, tekstil fabrikalarının kullanmadığı kumaşları değerlendiriyor, koleksiyonlarında ayrıca keten ve tencel gibi alternatif sürdürülebilir liflerden kumaşlara da yer vermiş.

atolyeren.com
instagram.com/2.Durak

Bir sonraki rotamız İzmir’den olacak, eklemek istediğiniz noktaları nermin@denimlook.net adresine iletebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nermin Köse

Denim tasarımıcısı olarak 11 senedir İstanbul’da çalışmaktadır. Çalışmaları kapsamında Türkiye’deki denim üreticisi firmalara ve markaların denim bölümlerine tasarım, trend analizi ve konsept geliştirme alanlarında hizmet sağlar.Denimlook denim tasarım, danışmanlık firması ve Away Denim markasının kurucusudur. Eğitimini Lasalle Akademi ve Central Saint Martin’de tamamlamıştır. Doğada olmayı, tırmanmayı ve bisiklete binmeyi sever. Moda alanında yeşil tercihler yapılabilmesi için bu alandaki bilinci artırmak adına tekstildeki sürdürülebilirlik ve yeşil gelişmeler ile ilgili yenilikleri yazıları ile geniş kitlelere aktarmayı hedefler.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gündem, Hayat, Kent, Moda, Sanat ve Tasarım
Uçurtma atölyesi, probiyotik lezzetler ve yaz şenliği: 23 – 29 Temmuz haftasının çevre dostu 5 etkinliği

24 Temmuz Salı - 19:45 - Kadıköy Kooperatifi Kendisini Anlatıyor Kadıköy kooperatifi çalışmaları hakkında bilgi vermek ve kooperatif ilgilerinin sorularını

Kapat