Balıkesir’in köyünden Nişantaşı markası çıktı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden 22 yaşındaki Yasin Sert, eski kıyafetler kullanılarak dokunan çaput kilimleri tasarım harikalarına dönüştürerek hem kumaş geri dönüşümüne katkıda bulunuyor hem de dokumacılıkla geçinen Ege köylerinin kalkınmasını sağlıyor.

2342342(5)

Chapputz markası altında iPad kılıfları, clutch ve yastık kılıfı gibi ürünler tasarlayan Yasin’in ürünleri bazı butiklerde ve internet sitesi üzerinden satılıyor. Çaput kilimin hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Yıllar önce yaşanan ekonomik yetersizliklerin neden olduğu eşyaların tekrar tekrar kullanılması zorunluluğu, kıyafet alanında da çaput kilim dokumacılığını popüler hale getirmiş. Çaput kilim dokumacılığı zamanla unutulmuş ve Ege’nin birkaç köyü dışında neredeyse tamamen yok olmuş.

4353435

Yasin ‘geri örüşüm’ adını verdiği girişimiyle, giysi geri dönüşümüne dayanan bu geleneği ayakta tutmayı hedefliyor. Kendi deyimiyle ‘kullanmadığı kıyafetlerini değerlendirmek isteyen kişiler ile kilim dokumak için kullanılmayan kıyafete ihtiyaç duyan kadınları buluşturarak ortaya geri dönüşümün çıkmasını sağlıyor. Proje sürdürülebilirliğini ise ürünlerin satış fiyatı üzerine koyulan kar marjından sağlıyor.’

 

Yasin’in tasarımlarını daha yakından incelemek ve projeye katkıda bulunmak için aşağıdaki link’leri ziyaret edebilirsiniz.
İnternet sayfası
Facebook sayfası
Instagram hesabı

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, İyi haberler, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sanat ve Tasarım
Hindistan’da bir restoran evsizleri doyurmak için sokağa buzdolabı bıraktı

Büyük restoranlarda her gün satılmayan kilolarca yemek çöpe atılıyor. Hindistan'da bir restoran evsizleri doyurmak için sokağa buzdolabı bırakarak bu duruma...

Kapat