Bebeğiniz radyasyon almasın

Cep telefonum ve bilgisayarım iletişim için hayatımın vazgeçilmezleri arasında baş sıralarda yer alıyorlar. Eminim pek çoğunuz için durum aynıdır. Ancak tüm elektronik aletlerde olduğu gibi, cep telefonları ve laptopların radyasyon yayarak sağlığımızı tehdit ettiği bugün bilinen bir gerçek.

akilli-telefonlarin-sar-degerleri

Bundan bir 15 sene kadar önce hayatımızda cep telefonlarının ve laptopların var olmadıklarını düşünecek olursak, son 10 yılda artan kullanımla toplanan verinin üzerinde halen çalışmalar yapılıyor. Uzmanlar cep telefonlarınızı kulaklıkla kullanın, vücudunuzdan uzak tutun diye her yerde demeçler veriyorlar. Radyasyondan en negatif etkilenenler ise bebekler, hamileler, çocuklar ve yaşlılar. Son on yılda radyasyona maruz kalma oranlarıyla hızla artan doğum kusurları, düşükler, kanser ve otizm gibi hastalık risklerinin arasında bir bağlantı olduğuna dair yapılan çalışmalar var. İnsanın hele hele çocuğu söz konusu olduğunda, bu radyason fikrinin ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.

 

 

Belly-Band-Embrace-500x750Bundan 5 yıl önce kızıma hamileyken, doktorum 5 ayımı yatarak geçirmemi istemişti. Ben de çaresiz bütün gün yattığım yerde, kocaman karnımın üzerine ya laptop koyup internette dolaşmıştım ya da kitap koyup okumuştum. O zaman da vardı bu radyasyon meselesi tabii. Ama televizyon seyretmekle de çok aram olmadığı için yapacak daha iyi bir şey düşünememiştim. Aradan 5 yıl geçti. Kızım doğdu, büyüdü. Şimdilik anne karnında aldığı o radyasyonun ne etkileri olduğunu bilmeme imkan yok. Tek yapabildiğim bundan minimal etkilendiğini ummak. Bugün yine hamileyim. Doktorum bu sefer tam yatak istirahati vermemiş olsa da, yine de günde uzanarak bir kaç saat dinlenme zorunluluğum var. 5 yıl öncesine göre daha çok vaktimi internet başında ve cep telefonumla geçiriyorum. Radyasyondan ise iyice korkar oldum. Ama bu sefer imdadıma Amerika’dan yeni ithal edilmiş olan ‘Belly Armor‘ adında bir ürün yetişti. 14 aylık bir kız çocuk annesi olan Aileen Chen kendi ailesi için cep telefonlarının ve radyasyonun zararlarını araştırdıkça, okuduklarından endişelenmiş. Küçük kızını radyasyondan koruyacak hiçbirşey bulamayınca da, kendisi kolları sıvamış. Belly Armor gümüş iplikten yapılmış olan RadiaShield® kumaşı sayesinde radyasyonu kalkan gibi önlüyor. RadiaShield® kumaşı aynen topraklama hattının kaçak akımları etkisiz hale getirdiği gibi, gelen elektromanyetik dalgaları etkisiz bırakıyormuş. %99.9 ekkinlikle radyasyona karşı koruma sağlıyormuş. Nerden biliyim ben bunun nasıl radyasyonu kestiğini derseniz, cep telefonunuzu bu kumaşa sarıyorsunuz 30 saniye sonra sinyal seviyeniz yok denecek kadar azalıyor veya yok oluyor. Belly Armor’un koruyucu t-shirtleri, şık koruyucu battaniyeleri ve karı bantları var. Hatta bebeğiniz doğduktan sonra da kullanabilirsiniz.

Ben açıkçası kullanması kolay olsun diye koruyucu battaniyeyi tercih ettim. Artık ne zaman laptopumu açsam, kucağıma bir bebek battaniyesi boyundaki Belly Armor battaniyeyi de koyuyorum. Bu arada battaniye dediğime bakmayın, tam tersi incecik bir kumaştan yapılmış. Kolayca yıkanabiliyor ve de şık duruyor. Hamilelere ya da bebekli annelere tavsiye ederim. Aklınız “Acaba bebeğime radyasyon gidiyor mu?” diye karnınızda olacağına, hiç olmazsa içiniz rahat etsin. En azından bu şekilde anne olarak sizin yaşamınız devam ederken, olabilecek zararları hiç olmazsa minimale indirme fikri benim içimi ferahlatıyor. Nereden bulabilirim diyorsanız, Belly Armor’un internet sitesine bakmanız yeterli.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Sağlık
Reklamlar çocuğumun aklını çeliyor, imdat!

Yardım aranıyor.

Kapat