Elektronik aygıtlardan yayılan mavı ışık körlüğe yol açabilir

Uzmanlar mavi ışığın sadece uykuyu değil, gözün yapısını da bozarak körlüğe yol açabileceğini belirtiyor. Yayınlanan son rapor mavi ışığın, görüntülerin göz içerisine giriş yaptığı maküler bölgede yapısal bozulmalara yol açtığını savunuyor.

“Mavi ışık” özellikle elektronik aygıtların ekranlarında çıkan ışıklarda bulunmakta. Güneş ışığını taklit eden bu ışık türü ekrandaki içerikleri görmeyi kolaylaştırıyor. Mavi ışık aynı zamanda diğer renklere göre daha kısa bir dalgaboyuna ve daha fazla enerjiye sahip.

TIKLAYIN: Uykudan önce telefonunuzu kullanmak beyninizi ve vücudunuzu etkiliyor

Nasıl etkiliyor?

Gözümüzün içinde bulunan retinanın ışığa duyarlı dokularında bulunan göz siniri hücreleri, ışığı ve görüntüleri elektrik sinyallerine çeviriyor ve bu bilgi görme merkezine iletiliyor. Göz siniri hücreleri bu işlemi ancak retinal moleküller ile gerçekleştirebiliyorlar. Bir çeşit A vitamini olan retinal, ışığı elektrik sinyallerine çevirmekte kilit rol oynuyor.

Toledo Üniversitesi’nin araştırması ise burada devreye giriyor. Araştırmacılar retinali mavi, kırmızı, sarı ve yeşil ışığa maruz bıraktığında, özellikle mavi ışığın retinali tepkimeye soktuğunu ve göz siniri hücrelerini öldüren kimyasal moleküller saldığını açıklıyor.

İşin kötü yanı ise göz siniri hücrelerinin öldüğü zaman geri gelmemesi. Gözün yapısı içinde yeniden üretilemeyen bu hücreler maruz kaldıkları bu saldırıdan sonra sayılarında azalma yaşanıyor ve görme zorlukları yaşanmaya başlıyor.

Retinalin yarattığı maküler dejenerasyon aslında insanlarda ilerleyen yaşlarda da gerçekleşen bir rahatsızlık. 50 ile 60 yaşlarda başlayan bu yapısal bozulma ile okumak ve yüzleri tanımak giderek zorlaşıyor. Uzmanlar ise giderek artan mavi ışık ile beraber bu bozulmanın daha da hızlanacağını belirtiyor.

Ne yapılabilir?

Biliminsanları aynı zamanda göz de ve vücutta bulunan bir E vitamini türevi ile doğal bir antioksidan olan alfa tokoferolün göz siniri hücrelerini koruyabileceğini belirtiyor. Ama bu işlem bireyler yaşlandıkça ve bağışıklık sistemi güçsüzleştikçe yavaşlamaya başlıyor.

Alfa tokoferol özellikle badem ve ayçekirdeğinde yüksek miktarlarda bulunmakta. Bununla beraber domates, kuşkonmaz, brokoli gibi sebzeler ve domates sosu ve ayçiçek yağı gibi gıdalarda da yüksek miktarda alfa tokoferol bulunmakta.

Uzmanlar aynı zamanda gözü UV ışınlarına ve mavi ışığa karşı korumak için kaliteli güneş gözlüklerinin giyilmesini ve karanlıkta uzun süre elektronik aygıtları kullanmamayı tavsiye ediyor.

Aynı zamanda hem Android hem de iPhone’larda ekran ve parlaklık menülerinde mavi ışığı kapatmak mümkün. Android’de mavi ışık filtresi, iPhone’da Night Shift olarak geçen bu özellikleri kullanmakta yarar var. Benzer özellikler kişisel bilgisayarlarda da bulunmakta.

Araştırmanın diğer sonuçları:

Biliminsanları mavi ışığın sadece göz hücrelerini değil diğer hücreleri de etkilediğini açıklıyor. Retinali kanser ve kalp hücreleri ile nöronlar ile karıştıran biliminsanları, bu hücrelerin de mavi ışığa maruz kaldığında yapısal bozulmaya uğradığını ve hatta öldüğünü analiz etmiş.

Araştırma aynı zamanda bize retinallin sadece gözde blunmadığını aynı zamanda vücıdun diğer bölgelerinde de bulunduğunu açıklıyor. Bu yüzden bu yapısal bozulmanın etkileri daha da büyük olabilir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Kaynak MNN
Önceki yazıyı okuyun:
Tatilde okumalık 15 yeni ve yeşil kitap

Uzun bayram tatilinde yanınıza alıp sahilde, balkonda, kafede okumak isteyeceğiniz; bu yıl yayınlanan ve odağına doğa, kent kültürü, canlıların yaşam...

Kapat