Berlin’de ambalajsız alışverişin adresi: Original Unverpackt

Marketlerde satılan ürünlerin ambalaj atıklarının, toplam atıkların neredeyse %30’unu oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Alışveriş sonrası kendi çöpünüze bile dikkatli bakarsanız, bugün yaş gıdadan kuru gıdaya her şeyin ambalajının çöpün büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz. Berlin’de yepyeni bir konseptle açılan Original Unverpackt, ambalaj atık problemini kökten çözerek, gıdayı paketlenmeden satıyor.

Çoğu organik ve yerel gıdayı öne çıkaran ürünlerin olduğu dükkanın arkasındaki iki isim Sara Wolf ve Milena Glimbovski “Let’s be real, try something impossible” – “gerçekçi olalım ve imkansızı deneyelim” diyerek tüketicinin çevreye daha duyarlı alışveriş yapmasını istiyor.

Alışverişte imkansız gibi görünen ‘sıfır atık’ı hedefleyen ikili, aşırı tüketimin yarattığı israfı ve paketlemeyi yok etmenin peşinde diyebiliriz. Dünyada üretilen gıdanın üçte birinin çöpe gittiğini düşününce bu konseptin üretimin her zincirinde olması gerektiğini düşüneceksiniz.
020303030304040404(1)

Bu market üretenlere ve tüketenlere sıfır atık ortamını yaratıyor. Herkesin ihtiyacı olanı tüketmesi için, israfı en aza indiren tekrardan doldurulabilir kaplarla alışverişi mümkün kılıyor.

Eğer bir gün bu markette kendinizi bulursanız, katı olmayan gıda seçenekleri dahil, meyvelerinizi, tahıl ve hububatlarınızın miktarına siz karar verebilirsiniz. Şunu da söyleyelim bazı sıvı ürünler depozitolu şişelerde raflarda kendini buluyor.

234256768

Bir fonlama ile desteklenen dükkanın, tüketiciler için yeni bir deneyim yaratması bekleniyor. Ambalaj yerine tekrar kullanılabilir kaplarda alışverişi mümkün kılarak, konvansiyonel alışveriş anlayışına yeni bir yaklaşım getiriyor. Dükkan ayrıca bünyesinde de büyük markaları barındırmamasıyla dikkat çekiyor.

Dükkana gelenlerin kendi ‘paketlerini’ de yanında getirmesi tabii ki ‘kullan at’ı engelleyecek en pratik kural. Hem tüketeceğiniz kadar harcamak hem de hayatınızdan ambalaj atığını çıkartmanıza yardımcı olacak bu konsepti acaba yakınlarda buralarda da görebilir miyiz dersiniz?

Kaynak: Valhalla Movement

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gıda, Yeme İçme
Naomi Klein’ın kitabı ‘Bu Her Şeyi Değiştirir’ belgesel oluyor

“Bu Her Şeyi Değiştirir”, iklim değişikliğinin etkilerinin ne kadar büyük boyutta olduğu yeniden kavramamız için yapılmış bir girişim. Naomi Klein’ın...

Kapat