Biliminsanları açıklıyor: Kalbe iyi gelen gıdalar hakkında doğru bilinen yanlışlar

Hem iyi, hem de kötü haberlerimiz var. Beslenmeniz söz konusu olduğun doğru bildiğiniz çok yanlış var ama biliminsanları bu konuları hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturuyor.

Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi Akademik Dergisi’nde yayınlanan bir rapor moda beslenme önerileri ile ilgili bir çok söylence ve yanlış bilginin önüne geçmeye çalışıyor. Rapor, özellikle konu kalp sağlığına geldiği zaman az ama kesinlikle emin olunan bilginin olduğuna dikkat çekip, yapıp yapmamız gerekenleri listeliyor.

TIKLAYIN: Kalp sağlığınıza iyi gelen faydalı yağlar

Yapma… Yap…
  • Hindistan cevizi yağına dikkatli yaklaşın: Yemeklerde düzenli olarak hindistan cevizi yağı kullanmanın kalp sağlığı için kesin bir yararı görülmüş değil. Ama zeytinyağını akıllı kullanıp, hayvansal yağları hayatınızdan çıkarabilirsiniz.
  • Gıda desteklerine para harcamayın: Hiç bir süslü toz gerçeğinin yerine geçemez. Hızlı çözümler yerine, gerçek yiyecekleri tercih edin.
  • Gluten hakkında paniklemeyin: Bir kan testi yaptırdıktan sonra çölyak hastalığınız çıkmadığı sürece gereksiz kavgaları sürdürmeyin. Hayat bunun için çok kısa.
  • Kuruyemiş yiyin: Tuzsuz ve kavrulmamış olması ve dengeli tüketilmesi burada anahtar.
  • Sert kabuklu meyveleri tercih edin: Antioksidan dolu dut, böğürtlen, yabanmersini gibi meyveler doğanın şekerlemesidir.

Trend yada moda bilgiler olmayabilir ama konu kalp sağlığına gelince, koyu yeşil sebzeler, tamtahıllı ürünler ve sert kabuklu yemişlerin çok da yerine geçebilecek bir şey olmadığı giderek kesinleşiyor.

BUNU DA OKU:  Kalp sağlığınıza iyi gelen 7 süper gıda
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Şifa, Yeme İçme
15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor

Bu yıl on beşincisi düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 11 Mart’ta başlıyor. 30 Nisan'a kadar 7 şehirde devam...

Kapat